Kosova'nın bayrağı Sakarya'dan

Kosova'nın bayrağı Sakarya'dan.13788
  • Giriş : 22.02.2008 / 17:27:00

Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan eden Kosova'nın bayrakları Sakarya'nın Geyve ilçesinde üretiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bağımsızlığın ilan edildiği günden 1 gün önce fabrikaya gelen Kosovalı yetkililerin sipariş vermesi üzerine hummalı bir çalışmaya girişen işçiler, gece gündüz demeden bayrak dikiyor. Aynı fabrikada Haziran 2008'de düzenlenecek 13. Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılacak 16 ülkenin bayrak ve kaşkolları da üretiliyor.

Sakarya'nın Geyve ilçesindeki İstiklal Bayrak Fabrikası, aralarında Rusya, Yunanistan ve İsrail'in de aralarında bulunduğu 20 ülkenin bayrağını üretiyor. Dünya kupası ve Avrupa Futbol Şampiyonası gibi büyük organizasyonlara katılan ülkelerin bayraklarının yapıldığı fabrikada, yılda 15 milyon bayrak üretimi gerçekleştiriliyor.

15 yıldır bayrak üretimi yaptıklarını söyleyen fabrika sahibi Mustafa Can, üretime Türk bayrağıyla başladıklarını, şimdi ise 20 ülkenin bayrağını yaptıklarını belirtti. Son olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova'nın bayrağını da kendilerinin ürettiğini ifade eden Can, 2006 Dünya Kupası'na katılan ülkelere de 6 milyon bayrak gönderdiklerini dile getirdi. Euro 2008'e katılan 16 ülkenin bayraklarını ürettiklerini vurgulayan Can, "Avrupa Şampiyonası için 1 milyon bayrak siparişi aldık. Hedefimiz Euro 2008'e 6 milyon bayrak, kaşkol ve atkı üretmek. Şimdiki üretimimizi Kosova'nın bayrağına yoğunlaştırdık. Bu ülkenin bayrağının tasarımını burada yaptık. Kosova'ya şimdiye kadar 60 bin bayrak gönderdik. Yeni bağımsızlıklarını ilan ettiklerinden her eve bir bayrak kampanyası düzenleyecekler. 2 milyon nüfusu olan bir ülke. Hedefimiz bu ülkeye 2 milyon bayrak üretmek. Kosova'nın bayraklarını yetiştirmek için yoğun şekilde çalışıyoruz. Bunun yanında bayrağını değiştiren Gürcistan'a da üretim yaptık. Günlük 200 bin bayrak üretme kapasitemiz var." diye konuştu.

Komşuları Yunanistan'daki kutlamalar için de bayrak ürettiklerini kaydeden Can, Türkiye'de ise geçen yıl seçim döneminde AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin afiş ve flamalarını yaptıklarını söyledi. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı olmasının ardından memleketi Kayseri'ye gidişinde özel bir bayrak yaptıklarını anlatan Can, cumhuriyet mitingleri ve yürüyüşleri için de bayrak ürettiklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious