Kosova'nın ilk ziyareti Türkiye'ye

Kosova'nın ilk ziyareti Türkiye'ye.9895
  • Giriş : 01.03.2008 / 22:44:00

Kosova Başbakan Yardımcısı Rame Maraj, Kosova Cumhuriyeti'nin 17 Şubat'ta bağımsızlığını ilan etmesi nedeniyle Eyüp'te düzenlenen etkinliğe katılmak üzere beraberindeki heyetle Türkiye'ye geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kosova Başbakan Yardımcısı Rame Maraj, İstanbul'da faaliyet gösteren Kosova Dernekleri ve Eyüp Belediyesi tarafından Kosova Cumhuriyeti'nin 17 Şubat'ta bağımsızlığını ilan etmesi nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılmak üzere beraberindeki heyetle Türkiye'ye geldi.

Kutlamalara katılmak üzere Kosova Başbakan Yardımcısı Rame Maraj'in yanı sıra Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Çevre ile Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, belediye başkanları, çok sayıda milletvekili Türkiye'ye geldi. Bakan Mahir Yağcılar, Türkiye'ye verdiği destek dolayısıyla teşekkür ederek, Türkiye'den siyasi desteğini sürdürmesini istedi.

Bakan Yağcılar, ''İlk resmi ziyaretimizi Türkiye'ye yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Kosova Cumhuriyeti 2 hafta önce ilan edildi. Türkiye Cumhuriyeti tarafından Kosova'nın hemen tanınması Kosova halkı, hükümeti, orada yaşayan Türkler, Arnavutlar ve diğer tüm topluluklar için büyük bir mutluluktur. Dolayısıyla hem Türkiye'ye teşekkür etmek istiyoruz hem de gelecek dönemde siyasi işbirliğinin devam etmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Yağcılar, Kosova'nın büyümesi ve kalkınması için Türkiye ile ekonomik işbirliğinin önem taşıdığını da belirterek, Türkiye'nin Kosova'ya yatırım yapmasını isteyeceklerini söyledi. İstanbul'da Kosova derneklerin düzenleyeceği kutlama törenlerine katılacaklarını ifade eden Mahir Yağcılar, yarın Kosova Eğitim Bakanı'nın da İstanbul'a geleceğini ve pazartesi günü Ankara'ya gideceklerini, Ankara'da da bazı bakanlarla resmi görüşmelerde bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious