Kosova'yı tanıma mektubunu bugün elden ulaştırılacak

Kosova'yı tanıma mektubunu bugün elden ulaştırılacak.10458
  • Giriş : 19.02.2008 / 11:39:00

Babacan: Kosova'yı tanıma mektubunu bugün büyükelçimiz elden ulaştıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Kosova'yı tanımasına ilişkin mektubun bugün büyükelçi aracılığıyla Kosova hükümetine iletileceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un davetlisi olarak bu ülkenin başkenti Moskova'ya gitmeden önce Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı yapan Babacan, Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi'nin ortaklaşa imzaladığı bağımsızlık ilanı mektubunun Dışişleri Bakanlığı'na geldiğini ve bu mektuba cevaben 'tanıma' mesajının dün kendilerine iletildiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklamasında Babacan, "Bizim Kosova'daki temsilcimiz kendilerine elden bu mektubun cevabını verdi, benim onlara yazdığım mektubu ulaştırdı. Ancak tahmin edersiniz ki, dakikalarla olan bu hızlı tanıma ve mektup ulaştırma işleminde biz kendilerine bunu bir faksla ilettik. Bu mektubun aslını benim görevlendirdiğim bir büyükelçimiz, bugün bizzat elden götürecek ve Kosova'daki yetkililere ayrıca mektubun aslını teslim edecek" dedi.

Türkiye'nin Kosova'yı ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu da hatırlatan babacan, "Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Balkanlar'da bağımsızlığını ilan eden diğer ülkelerde olduğu gibi, Türkiye Kosova'yı tanıyan ilk ülkeler arasında, ilk ülke grubunda yerini almıştır" diye konuştu.

Türkiye'nin Kosova'yı tanıdığını açıklamasından sonra Sırbistan'ın Ankara'daki büyükelçisini geri çekmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Babacan, bu yönde Dışişleri Bakanlığı'na resmi bir bilgi gelmediğini kaydetti. Babacan, Türkiye'nin Sırbistan ile ilişkileri ve işbirliğinin daha da gelişmesine önem verdiğini de dile getirdi. Kıbrıs Sorunu ile ilgili sorular üzerine ise Babacan, Kıbrıs Rum Yönetimi'nde genel seçimlerin yapılmasına atfen, "Takdir edersiniz ki, onlar açısından iç hassasiyeti olan böyle bir konuda seçim döneminde fazla bir açıklama yapmayı uygun görmüyorum" ifadelerini kullandı. Babacan, konuyla ilgili olarak Rum Kesimi'ndeki seçim döneminden daha geniş değerlendirmeler yapılabileceğine işaret etti.

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Türkiye'yi ziyaret edeceği ile ilgili haberlerin sorulması üzerine Babacan, bu konuda net bir tarihin olmadığını kaydetti. İki ülke arasındaki üst düzey ziyaretlerin son 5-6 aydır yoğunlaştığını kaydeden Babacan, "Özellikle geçen yılın kasım ayından bu yana terörle mücadele konusunda farklı bir işbirliği başlatmış durumdayız. Bunun iyi sonuçlarını da görüyoruz. Bu çerçevede üst düzey ziyaretler her zaman olabilir, bunlar siyasi seviyede olabilir, bürokratlar seviyesinde olabilir, silahlı kuvvetler mensupları arasında olabilir. Bunların hepsi önümüzdeki dönemde olabilir" diye konuştu.

Babacan, Moskova'da yapacağı temaslarda Rus Dışişleri Bakanı Lavrov'un yanı sıra Rusya Federasyonu Karma Ekonomik Komisyonu Eş Başkanı, Sanayi ve Enerji Bakanı Viktor Hristenko ile bir araya gelecek. Babacan ayrıca, Moskova'da yerleşmiş Türk vatandaşları ve iş adamlarıyla görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious