'Kosova'yı tanıyan ilk ülke olmalıyız'

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve SHP Genel Sekreteri Ahmet Güryüz Ketenci, İzmir'deki Balkan Federasyonu'nu ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Murat Karayalçın, federasyonu ziyaretinde Balkanlar'la ilgili hatıralarını ve görüşlerini aktardı. Yönetiminde olduğu Balkan Siyasi Kulübü'nü ve çalışmalarını anlatan Karayalçın, konuyla ilgili soruları da cevapladı.

Balkan Siyasi Kulübü'nde eski cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel'in de olduğunu ve birlikte güzel çalışmalar yaptıklarını belirten Karayalçın, şu andaki başkanlığı Bulgaristan'ın yürüttüğünü söyledi.

1934 yılında kurulan Balkan Paktı'nın maalesef etkinliğini kaybettiğini ancak benzer bir organizasyon olan Balkan İstikrar Paktı'nın önemli çalışmaları olduğunu vurgulayan SHP Genel Başkanı, Kosova'nın bağımsızlığını desteklediğini ve Türkiye'nin Kosova'yı ilk tanıyan devlet olması gerektiğini söyledi.

TBMM Dışişleri Komisyonu başkanlığı yaptığı dönemde, Türkiye'yi ziyaret eden Kosova Dışişleri Temsilcisi Edita Tahiri'yi Meclis'te kabul ettiğini hatırlatan Murat Karayalçın, "Dışişlerimiz'den bazı yetkililer bunu istemedi. Bunun, Türkiye'nin Kosova'yı tanıması anlamına geleceğini söyledi fakat partimizin içinde bulunan çok sevdiğim Kosova kökenli milletvekillerimizin ricasını kıramadım ve kendisiyle görüştüm." şeklinde konuştu.

Solda birlik kurulması hakkında bir soru üzerine CHP'nin buna sıcak bakmadığını, DSP'nin ise samimi olmadığını söyleyen Karayalçın, "Ancak yarın ne olur bilinmez." dedi.

Balkan Federasyonu Genel Sekreteri Rıfat Sait ise Karayalçın'la son derece yararlı bir görüşme yaptıklarını, Balkanlar üzerine görüş ve düşüncelerini gayet olumlu bulduklarını belirterek kendisine teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious