Kosta Rika elçiliğini taşıyor

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Kosta Rika'nın Kudüs Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'e taşıma kararı İsrail'i üzdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuyla ilgili dün açıklama yapan Kosta Rika Devlet Başkanı Oscar Arias, ülkesinin uluslararası hukuka uygun hareket etmesi ve Arap ülkeleriyle yeninde ilişki kurabilmesi için söz konusu kararı aldıklarını bildirdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev ise bugün yaptığı açıklamada Kosta Rika'nın Kudüs'teki büyükelçiliğini Tel Aviv'e taşıma kararı almasından üzüntü duyduklarını söyledi. İsrail'in 1967 Savaşı'nda Ürdün'den aldığı Kudüs'ü 'ebedî başkent' olarak ilan etmesi uluslararası toplum tarafından kabul görmüyor.

Kosta Rika Devlet Başkanı Arias, İsrail'in en yakın müttefiklerinin bile Kudüs'te büyükelçilik açarak uluslararası hukuka karşı gelmediğine dikkat çekmişti. Kosta Rika, 1982 yılında Kudüs'te büyükelçilik açınca Arap Birliği üyeleri bu ülkeyle diplomatik ilişkileri kesmişti. Konu hakkında gazetecilere konuşan İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev ise "İsrail ve Kosta Rika yıllardır çok özel bir ilişkiye sahip olmuştu." diyerek karardan duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Kosta Rika'nın son kararının ardından El Salvador, Kudüs'te büyükelçiliğe sahip tek dünya ülkesi olma özelliği kazandı. Kosta Rika, kentteki büyükleçiliği 1984 yılında açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious