Köstebek skandalı soruşturması sürüyor

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Köstebek skandalıyla kamuoyunda adı duyulan başmüfettiş Hamza Kaçar, Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanlığı'nda ortaya çıkarılan son yılların en önemli köstebek skandalında adı geçen Maliye Başmüfettişi Hamza Kaçar'a memuriyetten çıkarılma yolu gözüktü. Kaçar ve bakanlığın Teftiş Kurulu eski Başkanı Mehmet Tuncer'in memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı hareketlerde bulunmaları nedeni ile devlet memurluğundan çıkarılma talebiyle, Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesine karar verildi.

UNAKITAN ONAYLADI

Ayrıca Kaçar ve Tuncer'in resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma ve iftira suçları açısından ceza kovuşturulmasına başlaması için 4483 sayılı Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri uyarınca soruşturma izni verilmesi ve soruşturma izninin yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na hakkında inceleme yapılması için sevk edilmesi istendi. Konuyla ilgili karar Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından onaylandı. Yüksek Disiplin Kurulu'na sevkedilen Kaçar'ın durumunu değerlendiren bir yetkili, hakkında 'resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma ve iftira' suçlamaları bulunan Hamza Kaçar'ın görevinden alınarak devlet memurluğundan tamamiyle çıkarılacağı tahmininde bulundu.

YETKİLERİNİ AŞTILAR

Aralarında El Kadı raporunu hazırlayan başmüfettiş Hamza Kaçar'ın da bulunduğu bir grup devlet memurunun yetkilerini aşarak aralarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Tayyip Eroğan, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, CHP lideri Deniz Baykal'ın da bulunduğu birçok kişinin mal varlıkları ve vergi bilgilerine ulaştığı tespit edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious