Kotayı aşmamak için ne yapmalı?

Kotayı aşmamak için ne yapmalı?.9388
  • Giriş : 30.06.2008 / 22:27:00

Netmeter sayesinde sadece kotanızı kontrol etmeyecek, ağ tarfiğinizi de gözlemleyeceksiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İnternetin kullanım alanı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Ülkemizde ADSL bağlantısıyla beraber internetsiz ev pek kalmadı.

Ancak ülkemizin biraz da ekonomik durumundan dolayı ADSL faturaları farklı şekilde ücretlendiriliyor. ADSL hız limitleri 512 Kb/s'den 4Mb'a kadar çıkarken, tarifeleri de farklı şekilde ücrete tabi tutuluyor.

Bunun yanı sıra Türk Telekom'un 'ay içinde fazla download yapmayanlara özel' kotalı tarifesi de bulunuyor ve ülke geneline baktığımızda kotalı kullanıcıların sayısının oldukça fazla olduğunun altını çizmemiz gerekiyor.

Kotalı kullanıcılar, en alt limit olarak 4 GB'ın üzerine çıkmadıkları müddetçe aylık 29 YTL'lik bir ADSL faturası oluyor. Gerçekten çok fazla download işlemi yapmayan bilgisayarlar için kotalı tarife, ilaveten para vermekten daha makul gibi görünüyor.

Kotalı kullanıcıların en korktukları olay ise hiç şüphesiz kota sınırını aşmaları. 4 GB örneğine dönecek olursak, eğer bir internet kullanıcısı bir ay içerisinde 4 GB'dan fazla download (yani indirme) işlemi yapmışsa, fatura oldukça kabarıklaşıyor. Bu nedenle kotalı kullanıcılar kota sınırını aşmamak için sık sık Türk Telekom'un kota bilgi sayfasına bakması gerekiyor.

CHIP ONLİNE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious