Kötü muamele iddiaları yalanlandı

Kötü muamele iddiaları yalanlandı.12122
  • Giriş : 03.11.2008 / 18:09:00

York Düşesi Sarah Ferguson'un bir televizyon ekibiyle girdiği rehabilitasyon merkezleriyle ilgili iddialarına ilişkin İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürü açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürü Seyfi Bozçelik, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in oğlu Prens Andrew'in eski eşi York Düşesi Sarah Ferguson'un bir televizyon ekibiyle birlikte girdiği bazı rehabilitasyon merkezleriyle ilgili iddialarına ilişkin soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Bozçelik, Ferguson'un gizli çekim yaptığı ifade edilen Zeytinburnu Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ''Genel müdürlüğümüz konuyla ilgili soruşturma başlatmıştır'' dedi.

''BİZ BU İDDİALARIN TAMAMEN ASILSIZ OLDUĞUNU, ZEYTİNBURNU ZİHİNSEL ENGELLİLER MERKEZİ İLE HİÇ ALAKASI OLMADIĞINI İFADELENDİRİYORUZ''

İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürü Seyfi Bozçelik, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in oğlu Prens Andrew'in eski eşi York Düşesi Sarah Ferguson'un bir televizyon ekibiyle girdiği bazı rehabilitasyon merkezleriyle ilgili iddialarına ilişkin ''Biz bu iddiaların tamamen asılsız olduğunu, Zeytinburnu Zihinsel Engelliler Merkezi ile hiç alakası olmadığını ifadelendiriyoruz'' dedi.

Bozçelik, Zeytinburnu Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, merkezde 7-18 yaş arası hem kız, hem de erkek engelli çocuklara bakım ve rehabilitasyon hizmeti verildiğini belirterek, merkezde hafif, orta ve ağır düzeyde 46 engellinin bulunduğunu söyledi.

Merkezin istenildiği zaman gezilip görülebilen bir yer olduğunu anlatan Bozçelik, ''Söz konusu kişiler ziyaretçi olarak gelmişler. Olay, 20 Ekim pazartesi günü gerçekleşiyor. Mesai bitiminin ardından merkezdeki arkadaşlarımız onları kabul etmişler. Burada 30 dakika kalmışlar'' dedi.

Bahsedilen konulardan hiçbirinin kuruluşlarına ait görüntüler olmadığını anlatan Bozçelik, söz konusu kişilerin merkeze gelirken tebdil-i kıyafet ettiklerinin doğru olmadığını dile getirdi.

Merkezde 70 elemanın görev yaptığını söyleyen Bozçelik, ''Genel Müdürlüğümüz, konuyla ilgili soruşturma başlatmıştır. Daha sonra neticeleri ortaya çıkacaktır. 6 Kasımda görüntülerin yayımlanacağı söylendi. Gizli saklı bir şey yapmıyoruz. Ondan sonra da daha detaylı bilgiler görülecektir. 6 Kasıma 3 gün var. 3 gün sonra görüntüler Zeytinburnu Zihinsel Engelliler Merkezi'nde çekildi derlerse 7 Kasımda yine karşınızdayız. Biz bu iddiaların tamamen asılsız olduğunu, Zeytinburnu Zihinsel Engelliler Merkezi ile hiç alakası olmadığını ifadelendiriyoruz'' diye konuştu.

Merkezin yıkılarak 2009 yılında yeniden yapılacağını belirten Bozçelik, kurum olarak ihtiyaç anlamında, maddi anlamda ve bütçe anlamında sorunlarının bulunmadığını belirtti.

Bozçelik, dünya standartlarında 6 engelliye 1 bakıcının, merkezlerinde ise 5 engelliye 1 bakıcının düştüğünü söyledi.

Binanın denetiminin halka açık olduğunu, istendiği zaman gelip görülebileceğini anlatan Bozçelik, Genel Müdürlük müfettişlerince yılda 2 defa ve valilik tarafından denetlendiğini, değişik zamanlarda da kendilerince denetleme yapıldığını anlattı.

Bozçelik ve Merkez Müdürü Mehmet Kırdemir, açıklamanın ardından basın mensuplarına merkezde ağır, orta ve hafif derecede engellilerin tedavi gördüğü bölümleri gezdirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*