Köy camilerinde yağmur duası başlatıldı

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapmasında yer alan illerde son 42 gündür yağış olmaması üzerine köy camilerinde yağmur duası başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinden bazılarını vuran sel felaketi ardından başlatılan yaraların sarılması olayı ayni ve nakdi yardımlarla sürerken şimdi de, kuraklık olayı baş gösterdi.

Hububat ekimi yapan Mardinli çiftçiler son 42 gündür yörede tek damla yağmurun düşmemesi ardından kuraklık korkusu yaşıyor. Ekili ve dikili alanlara yağmurun düşmesi için bu kez farklı bir uygulama yöntemi seçen köylüler, 5 vakit günlük namazların ardından kısa süreli yağmur duasında bulunuyor.

Mardin merkez Ortaköy beldesi fahri imamı Abdulkadir Bağış, köylülerin ısrarı üzerine 5 vakit farz namazları ardından kısa süreli yağmur duasında bulunmaya başladıklarını söyledi.

Bu yöntemden sonuç alınmaması durumunda ise topluca açık arazilere çıkarak normal yağmur duasında bulunacaklarını ifade eden Bağış, "Allah'tan umut kesilmez. Allah'a en yakın durulan yer ise camii ve secdeye varıldığı yerlerdir. Burada yapılan duaların daha çabuk kabul olması rivayet ediliyor. Bizde çoğunluğu çiftçi ve arazi sahibi olan köylülerimizle birlikte farz namazları ardından yağmur yağması ve kuraklık ve kıtlık felaketinin yaşanmaması için dua ediyoruz. Geçen yıl aralık ayı ortalarında Mardin'de kar ve bol yağış vardı. Bu yıl ise tam aksine bir sel felaketi yaşadık. Ardından ise 40-45 güne aşkın süredir tek damla yağmur düşmedi. Barajlardaki su seviyesinin de düştüğü ifade ediliyor. Biz umutla yüce Allah'a avuç açıp duamızı eksik etmeyeceğiz " dedi.

Köylülerden Selahattin Ata Özcan ise, Allah'dan umut kesmediklerini ve dualarına da biran önce karşılık verilerek yağmurun düşmesini beklediklerini ifade etti.

Rasim Aslanalan adlı çiftçi de, neredeyse iki aya aşkın zamandır yağmurun düşmediğini atılan hububat tohumlarının da kuşlara yem olduğunu öne sürerek, "Bir haftaya kadar yağmur yağmaz ise tüm Mardin ova köylüleri olarak arazilere imamlarla birlikte çıkıp yağmur duasında duracağız. İnşallah bu süreye varılmadan beklentimiz olan yağışlar düşer" şeklinde konuştu.

Bazı köylüler ise ambarlardaki mahsullerini dışarı çıkararak havalandırdıkları ve olası bir kuraklık halinde tedbir olarak, bundan yararlanıp kullanmayı düşündükleri görüldü.

Mardin il genelinde 2006-2007 hububat sezonunda bir milyon 700 bin dekar alana buğday, 600 bin dekar alana mercimek, 450 bin dekar alana ise arpa ekiminin yapıldığı belirtildi.

Mardin Tarım il Müdürlüğü yetkilileri ise uzun bir zamandan beri yağmurların düşmemesinin ciddi kuraklık için henüz erken olduğunu ancak, aralık ayı sonu itibari ile durumun değişmemesi halinde, kuraklığın artık belirginleşebilme oranının saptanabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious