Köy gazetesi bunlar!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Kırşehir'in Mucır ilçesine bağlı Dalakçı'da, nüktedan ve hazır cevap olarak bilinen köylüler, 1970'ten bu yana aradaki kesintiler hariç 12 yıldır gazete çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yurt içinde Kırşehir, Ankara, Kayseri, İstanbul ve İzmir'deki köylü abonelere gönderilmeye devam ediliyor. Yurt dışında ise Almanya, Belçika, İsveç, Avusturya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avusturalya' ya kadar dağıtım için gönderiliyor.
Gazete ilk çıktığı yıllarda Dalakçı'da, 200 hane varmış. Köy, şimdi 120 haneye düşmüş. Bu yüzden ilkokulu kapalı durumda. Öğrenciler ise taşımalı sistemle okutuluyor. Dalakçı'da 1970'de çıkmaya başlayan köy gazetesi, 12 Eylül 1980'e kadar yayınlarına devam etmiş. Darbe zamanında yayınlarına ara veren gazete, bir süre sonra da hazırlayıcısı Süleyman Ünsal'ı kaybetmiş. Uzun yıllar okuyucusuyla buluşamayan gazete, aynı köyden editör Murat Köksal öncülüğünde 1 Temmuz 2004'te yeniden çıkarılmaya başlanmış. İlk ismi Dalakçı Köyü Gazetesi iken Köyümüz Dalakçı Gazetesi olarak adlandırılmış. İlk çıktığı yıllarda Kırşehir'e ve Ankara'ya ulaşan gazete, 2004'ten itibaren yurt içinde ve yurt dışında elden dağıtılmaya başlanmış.

İzmir'de köylü aboneleri için gönüllü gazete dağıtımı yapan İbrahim Çetin, köylerinin 1970 yıllardaki nüfusunun 200 hane olduğunu söyledi. Serbest muhasebeci olduğunu belirten Çetin, gazetenin sponsor bulunarak çıkarıldığını, ilkokulu dahi olmayan ve hane sayısı 120'ye düşen bir köyde gazete çıkarılmasının anlamlı olduğunu söyledi.

Çetin, şöyle devam etti: "Köylülerimiz çok hazırcevap ve çok nüktedan. Bunların yazıya aktarılarak yaşaması gerekiyordu. Çoğu çiftçi ve çiftçi emeklisi. 1970'li yıllarda emekli astsubay Süleyman Ünsal, belki de ilk köy gazetesi Dalakçı Köyü Gazetesi'ni çıkarmaya başladı. Gazete iki ayda bir çıkarken 12 Eylül 1980'e kadar aylık çıkmaya devam etti. Bu arada Süleyman Ünsal vefat etti. Gazeteye ara verilmesine rağmen 1 Temmuz 2004'te Murat Köksal editörlüğünde tekrar çıkmaya başlandı. Şimdilik iki ayda bir çıkıyor. Önümüzdeki günlerde aylığa dönüştürülecek."

2004 nüfus sayımına göre köyde 339 kişinin yaşadığını, 40 çeşit soyadı bulunduğunu, 34 halk ozanı yetiştiğini anlatan Çetin, "Köyde geçen günlük olaylar yazıya geçiriliyor. Ailelere ait eski fotoğraflar bulunarak gazeteye konuluyor. Köyümüzdeki 450 inek,10 eşek, 500 tavuk, 100 kaz 100 hindi gibi hayvan sayıları ve yetiştirilen bitkiler de yayımlanıyor. Ankara'daki bir matbaada bastırılan gazete bağışlar ve reklamlarla ayakta duruyor." diye konuştu.

Editör Murat Köksal ise gazetenin, eski gazetenin devamı olarak görülmemesi isteyerek, "Eski sayıları www.dalakci.net, internet sayfasında yayımlıyoruz. Köylülerimize nostalji yaşatıyoruz. Köyde geçen günlük her olayları yaşatıyoruz. İki ayda bir çıkan gazete daha sonra internet sayfasında da yayımlanıyor. Köylülerimiz gazeteye daha çok rağbet ediyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious