Köy muhtarına, kahvehaneye gitmeme cezası verildi

Köy muhtarına, kahvehaneye gitmeme cezası verildi.27854
  • Giriş : 09.04.2008 / 10:40:00

Muhtarın 5 ay hapis cezası, ''denetimli serbestlik'' uygulaması kapsamında, komşu köy ve kendi köyündeki kahvehaneye gitmemeye çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Köprüyanı köyü muhtarı Nurettin Reis'in komşu köyün muhtarını yaralamaya teşebbüs ettiği iddiasıyla aldığı 5 ay hapis cezası, ''denetimli serbestlik'' uygulaması kapsamında, komşu köy ve kendi köyündeki kahvehaneye gitmemeye çevrildi.

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Ormanüstü köyü muhtarı Hasan Altay ile Köprüyanı köyü muhtarı Nurettin Reis (59) arasında, Köprüyanı köyüne ulaşım için yapılan yol çalışması sırasında sorun yaşandı.

Reis, köyünden geçirilerek Ormanüstü köyüne ulaştırılacak yol çalışmasında kendi köylülerinin yer almasını istemesi ve çalışması sırasında çıkacak orman envalinin kullanımının kendi köylülerine ait olduğunu iddia etmesi üzerine Altay ile tartıştı.

Tartışmanın büyümesi üzerine Reis, komşu köyün muhtarı Altay'ı Maçka Kaymakamlığı'na dilekçeyle şikayet etti. Şikayetin ardından kaymakamlıkta bir araya gelen taraflar arasında sert bir tartışma daha yaşandı.

Altay'ın bu tartışmanın ardından Reis'in kendisini yaralamaya teşebbüs ettiği, tehdit ve hakarette bulunduğu iddiasıyla savcılığı başvurması üzerine, Maçka Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Dava sonucunda Reis, ''yaralamaya teşebbüs, tehdit ve hakaret'' suçlarından 5 ay hapse mahkum oldu. Mahkeme, 24 yıldır muhtar olana Resi'in hapis cezasını, ''denetimli serbestlik'' uygulaması çerçevesinde, ''Köprüyanı ve Ormanüstü köylerindeki kahvehanelere girmeme'' cezasına çevirdi.

Reis, Ormanüstü köyü muhtarı ile arasında yaşanan sorunun, kendi köyü sınırları içinden geçirilen yol çalışması nedeniyle çıktığını söyledi.

Yapılan yol çalışmasında köyündeki insanların çalışmalarını ve orman envalinden de kendi köyündeki halkın yararlanmasını istediğini belirten Reis, ''Bu konuda çeşitli mercilere müracaatlarım oldu. Ancak bana karşı çıkıldı.Söylediklerim dikkate alınmadı ve ihale yapılarak yol çalışması başlatıldı'' dedi.

Dava sonucunda bir miktar para cezası ile kendi köyü olan Köprüyanı ve Ormanüstü köylerindeki kahvehanelere girmeme cezası aldığını vurgulayan Reis, ''Ben zaten kahvehane düşkünü bir insan değilim. Ormanüstü kahvelerine yolum zaten düşmüyor. Bizim köydeki kahvehaneler de bana tamamen ters olduğu için bu karar beni hiç etkilemedi'' dedi.

Reis, bu yaz yine geçen yıl yaşanan sorunların yaşanacağını, yol nedeniyle Ormanüstü köyü ile sürtüşmelerinin devam edeceğini, konuyla ilgili şikayetlerini de ilgili makamlara yöneltmeyi sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious