Köy okullarının yakıtını devlet karşılayacak

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

İlköğretim 5. sınıfa kadar eğitim veren 11 bin 770 köy okulunun yakıt ihtiyacının artık devlet tarafından karşılanacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AKP Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, yaptığı açıklamada, 8 yıllık eğitim veren ilköğretim okullarının yakıtının devlet tarafından karşılandığını, ancak ilköğretim 5. sınıfa kadar eğitim veren köy okullarının bu ihtiyacının ise şimdiye kadar karşılanmadığını söyledi.

Köy okullarının yakıt ihtiyacının, öğrencilerin götürdüğü tezeklerle giderildiğini ifade eden Beyribey, sosyal devletin gereği olarak bu okulların yakıt giderinin karşılanması için girişimde bulunduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi sırasında konuyu gündeme getirdiğini belirten Beyribey, girişimleri sonucu Bakanlık bütçesinden, ilköğretim 5. sınıfa kadar eğitim veren köy okullarının yakıt giderinin karşılanması için 15 milyon YTL ödenek ayrılmasını sağladığını anlattı.

Buna göre, köylerde eğitim veren 11 bin 770 okula ortalama 2'şer ton kömür alınacağını bildiren Beyribey, “Bundan böyle köylerde okuyan öğrenciler, okula tezek götürmek zorunda kalmayacaklar. Onlar da sıcak sınıflarında üşümeden eğitim görebilecek. En ücra köylerde bile eğitim veren bu okulların yakıt ihtiyacı, artık devlet tarafından karşılanacak” diye konuştu.

“4 ÖĞRETMEN, TEK ODALI EVDE KALIYOR”

Beyribey, köy okullarında görev yapan öğretmenlerin ortalama yüzde 40'ının köylerinde yaşamadığına da dikkati çekerek, öğretmenlerin köyden ayrılmak için ”dersin bir an önce bitmesini” beklediğini ifade etti.

Özellikle haftanın ilk günü ve son günlerinde kış şartları nedeniyle öğretmenlerin köylere gidişlerinde sorun yaşandığını anlatan Beyribey, köylerde öğretmenlerin kalacağı mekanların yetersiz olmasından dolayı bu tür sorunların yaşandığına dikkati çekti.

Beyribey, Kars'ın Gülyüzü köyünde 280 öğrencisi bulunan okulda 4 kadın öğretmenin görev yaptığını kaydederek, bu öğretmenlerin, köydeki bir odası ve bir tuvaleti bulunan lojmanda kaldıklarını söyledi.

“Bu durumu görünce yüreğim parçalandı” diyen Beyribey, köydeki öğretmenlerin insan gibi yaşamaları için gerekli imkanların sağlanması, içinde suyu, tuvaleti olan lojmanların yapımı için kaynak aktarılması gerektiğini ifade etti.
Beyribey, söz konusu köydeki lojmana ek bir yapı oluşturmaya çalıştıklarını da bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious