Köy tavukları, Ankara ile Brüksel'i ihtilafa düşürdü

Köy tavukları, Ankara ile Brüksel'i ihtilafa düşürdü.58736
  • Giriş : 17.02.2008 / 16:23:00

Avrupa Birliği'nden kırsal kalkınma projelerine destek alınması için uluslararası danışmanlık şirketlerine hazırlatılan rapora göre Türkiye'deki köy tavuğu sayısı resmî rakamların verdiği rakamın çok üstünde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gürhan Savgı'nın haberi

'Kanatlı Et Sektörü Raporu'nda, resmî rakamlara göre 18-20 milyon olduğu belirtilen köy tavuğu sayısının 40-60 milyon civarında olduğu kaydedildi. Gayri resmî olarak yapılan üretimin hastalıkların kontrol altına alınmasını güçleştirdiği ifade edilen raporda, "Türkiye'nin coğrafi konumu ve geniş sulak alanlarının bulunması bakımından yerleşik ve göç eden yaban kuşu popülasyonları için bir cennettir." denildi. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (Besd-Bir) Genel Sekreteri Yüce Canöler, raporda bir hata olduğu görüşünde: "Zikredilen sayı köy tavuklarının sayısı değil, yumurta tavukları dahil bir rakam. Tavuk sayısının o kadar büyük bir rakama ulaşması mümkün değil."

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, AB'nin 2007-2013 yılları arasında uygulayacağı Katılım Öncesi Yardım Aracı'nın (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) kırsal kalkınma bileşeni (IPARD) kapsamında destek alınmak üzere 'IPARD Programı' hazırladı. Program, Brüksel'de Avrupa Komisyonu Kırsal Kalkınma Komitesi tarafından kabul edildi. Uluslararası danışmanlık şirketlerinden Agri-Livestock Consultants Ltd. & WDC World Development Consultants SA tarafından hazırlanan 'Kanatlı Et Sektörü' raporunda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Rapor, kuş gribi için en büyük risk grubunu oluşturduğu iddia edilen köy tavuklarının sayısını tartışmaya açıyor. Raporda köyde yetişen tavukların nüfusu ile ilgili olarak şu değerlendirmeye yer verildi: "Açıkta yetiştirilen bu hayvanların sayısının belirlenmesi güçtür; ancak bu sayının 40 milyon ila 60 milyon arasında olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakam, her köyde bin ile bin 500 kanatlı hayvanın itlaf edildiği kuş gribi mücadelesine ilişkin deneyimlerini açıklayan FAO temsilcisi epidemiyolog Sn. Nick Honhold ile yapılan görüşmeler neticesinde hesaplanmıştır. Türkiye'de yaklaşık olarak 40 bin köy olduğunu göz önünde bulundurarak, hesaplanan toplam rakam bu bulgulardan yola çıkılarak tahmin edilmiştir." Besd-Bir'in bu rakamı 18-20 milyon olduğunu belirttiği ifade edilen raporda, gayri resmî olarak yapılan bu üretimin, hastalıkların kontrol altına alınması, biyolojik güvenliğin sağlanması ve kamu sağlığının korunmasını güçleştirdiği vurgulandı. "Türkiye, coğrafi konumu ve geniş sulak alanlarının bulunması bakımından yerleşik ve göç eden yaban kuşu popülasyonları için bir cennettir." denildi. Raporda atıf yapılan Besd-Bir'in Genel Sekreteri Yüce Canöler, raporda bir hata yapıldığını belirterek, "Zikredilen sayı köy tavuğu değil. Yumurta tavukları dahil rakam. Köy tavuklarının o kadar büyük rakama ulaşması mümkün değil." diyor. Yasak olmasına rağmen ticari yumurta tavuklarının köylere satılmaya devam ettiği uyarısında bulunan Canöler, İçişleri Bakanlığı'nın bu konuda ciddi bir denetim yapması gerektiğini kaydediyor.

Entegre tavukçuluk için köy tavukçuluğu bitirilmek isteniyor

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan konunun uzmanı bir yetkili, Türkiye'deki entegre tavukçuluk için köy tavukçuluğunun bitirilmek istendiği görüşünde. Kuş gribinden bugüne kadar sadece 4 kişinin hayatını kaybettiğini; ancak bu sebeple 16,5 milyon tavuğun itlaf edildiğini vurgulayan yetkili, şu değerlendirmeyi yapıyor: "Bu arada kenenin sebep olduğu Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığından ölenlerin sayısında büyük artış görüldü. Çünkü bu keneyi yiyen on milyonlarca tavuk soykırıma uğratıldı. Ekolojik denge boşluk kaldırmıyor. Sonuçta Kırım Kongo kanamalı ateşinden ölenlerin sayısı 81'e ulaştı." Yüce Canöler itlafların, Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığının artmasına sebep olduğu yönündeki görüşe katılmıyor. Ölüme sebep olan kenelerin daha çok Sivas ve Tokat'tan çıktığına işaret eden Canöler, "Ancak buralarda tavuk itlaf edilmedi." diyor.


'Türkiye kuş gribinden güçlenerek çıktı'

Avrupa Birliği'nin hazırlattığı raporda, Türkiye'de kanatlı hayvan sektörünün, kuş gribi deneyimlerinin ışığında daha da geliştiği ve güçlendiği ifade edildi. Kanatlı hayvan eti sektörünün 1990-2005 arasında yüzde 400 büyüdüğüne dikkat çekildi. İç talep, nüfusun artışı ve harcanabilir gelirin artışı sonucu yaşanan bu artışın birtakım vakaların ortaya çıkardığı geçici aksiliklere rağmen artmaya devam edeceği tahmininde bulunuldu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious