Köy ve kent nüfusu 80 yılda yer değiştirdi

Köy ve kent nüfusu 80 yılda yer değiştirdi  	.12667
  • Giriş : 01.03.2008 / 13:52:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye'de 1927'de nüfusun yüzde 76'sı köylerde yaşarken, 2007'de nüfusun yüzde 70.5'inin şehirde yaşar hale geldiğini belirterek, ''80 yıl sonra kentte yaşayanlarla köyde yaşayanlar yer değiştirmiştir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pursaklar Belediyesince Kültür Merkezi'nde bu yıl üçüncüsü düzenlenen ''Şehir, Çevre ve Güvenlik'' konulu şehircilik sempozyumunun açılışında konuşan Atalay, Türkiye'de 1927 yılında yapılan nüfus sayımı sonuçlarına göre, nüfusun yüzde 76'sının köylerde, yüzde 24'ünün şehirlerde yaşadığını belirtti.

1950'li yıllarda sanayileşme ve çok partili hayata geçişle birlikte Türkiye'nin kabuğunu kırdığını, kırsal nüfusta azalma yaşanmaya başlandığını ve şehirleşmenin hızlandığını ifade eden Atalay, 2007'de nüfusun yüzde 70.5'inin şehirlerde yaşar hele geldiğini söyledi.

Atalay, 80 yıl sonra kentte yaşayanlarla köyde yaşayanların yer değiştirdiğini kaydederek, bu durumun beraberinde suç türlerini de farklılaştırdığını belirtti.

Türkiye'de, suçların yüzde 90'ının şehirlerde işlendiğini ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

''Şehirleri kontrol etme imkanlarının azalması, suç işleyenlerin şehirlerde kolay kaybolabilmeleri bunda etkilidir. Kentlerde suçların en çok işlendiği yerlere bakıldığında bu yerlerin iyi imar edilmemiş ve şehirden izole olmuş yerler olduğu görülüyor. Bu durum belediyelerin görevlerini iyi yerine getirmeleri gerektiğini gösteriyor. Bu nedenle suçun azaltılmasında yerel yönetimlere de görevler düşmektedir. Bu riski azaltmak devletin ve yerel yönetimlerin görevleri arasındadır.''

Atalay, şehirlerde en çok kapkaç, evden ve otomobilden hırsızlık suçlarının işlendiğini belirterek, ''Geçen yıla kadar büyük caddeler bayanlar için korkulan yerler haline gelmişti. Önleyici tedbirlerimizle bugün bu suça pek rastlanmıyor'' dedi. Sivil ''güven timleri''nin kapkaçın önlenmesinde oldukça caydırıcı görevler yaptığını dile getiren Atalay, ''yıldırım ekipleri''nin de suç işleyenlere hızla müdahale ettiğini anlattı.

Atalay, hırsızlık olaylarına yönelik çalışmalar sayesinde ise bu suçta yüzde 30 azalma olduğunu ancak bunu yeterli görmediklerini söyledi. Atalay, ''Vatandaşlarımızı, 'evimde ve otomobilimde hırsızlık olabilir' duygusundan kurtaracağız'' diye konuştu. Bu doğrultuda, gece polis ve jandarma devriyelerini artırdıklarını bildiren Atalay, kendisinin de bizzat bu ekipleri denetlediğini belirtti.

Şehirlerde suçun önlenmesinde Mobese sisteminin faydalarına da değinen Atalay, 2008 sonuna kadar bütün illerde ve büyük ilçelerde bu sisteminin devreye sokulacağını bildirdi.

Atalay, Türkiye'de ilköğretim düzeyinde 15 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü, öğrencilerin bulunduğu okul çevrelerinde de büyük güvenlik önlemleri aldıklarını anlattı.

Kentlerdeki trafik sorununun insanı en çok yoran ve strese sokan unsurların başında geldiğine işaret eden Atalay, geçen Aralık ayında trafikle ilgili önlem paketi uygulamaya koyduklarını anımsattı. Atalay, bu çerçevede kırmızı ışık ihlalleri başta olmak üzere, kuralları uygulamayanlara ayrım yapılmaksızın gereken cezanın verileceğini kaydetti.

-PURSAKLAR GELECEK HAFTA İLÇE OLACAK-

Beşir Atalay, Pursaklar'ın 2002 yılından bugüne kadar kabuk değiştiren bir yerleşim birimi olduğunu söyledi.

42 beldenin ilçe yapılmasına ilişkin kanun tasarısının gelecek hafta TBMM'de ele alınacağını bildiren Atalay, ''Tasarı kabul edilirse Pursaklar haftaya ilçe olacak. Konumu, altyapısı ve yollarıyla buna hazır'' dedi.

Atalay, Pursaklar'ın ilçe olduktan sonra Ankara'nın yeni açılım alanı olacağını sözlerine ekledi.

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin de belediyelerin sosyal projelerle il ve ilçelerde güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunabileceklerini belirterek, ''Eskiden kömürlüklerden kömür çalınırdı. Belediyelerin son yıllardaki yardımlarıyla bu bitti'' diye konuştu.

Çetin, belediyecilik anlayışlarının bireyselliğe değil, ortak akla dayandığını ifade ederek, düzenledikleri sempozyumun bunun göstergesi olduğunu vurguladı.

Çetin, Pursaklar'ın ilçe olmasına katkıda bulunan Atalay'a teşekkür ederek, beldenin sembolik anahtarını hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious