'Köyde bir tavuk bile sağ kalmasın!'

'Köyde bir tavuk bile sağ kalmasın!'.18905
  • Giriş : 09.05.2009 / 10:38:00

Sait Çelebi'nin cezaevinde diğer sanıklara talimat yağdırdığı ortaya çıktı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şıh Mehmet'ten şok ifadeler

Mehmet Sait Çelebi'nin cezaevinde diğer sanıklara talimat yağdırdığı ortaya çıktı: Katliamı bir kişi üstlenecek...
Mardin'de Bilge Köyü'nde yaşanan katliam öncesi “Bir tavuk bile sağ bırakmayın” dediği öne sürülen Şıh Mehmet lakaplı Mehmet Sait Çelebi'nin cezaevinde diğer sanıklara talimat yağdırdığı ortaya çıktı: Katliamı bir kişi üstlenecek...

Mardin Mazıdağı İlçesi Bilge Köyü'nde 44 kişinin ölümüyle ilgili olarak her geçen gün ortaya yeni ayrıntılar çıkıyor. Tutuklu Şıh Mehmet'in saldırı öncesi adamlarına “Köyde tavuk bile sağ kalmasın” diye talimat verdiği ve hapiste saldırının bir kişi tarafından üstlenilmesini istediği de öğrenildi. Katliamdan sağ olarak kurtulan tanıkların, katliamı yapan kişilerden birisi olarak gösterdiği Mehmet Sait Çelebi'nin JİTEM istihbarat elemanı olduğu belirlendi. Mazıdağı Cumhuriyet Savcılığı'nda yapılan sorgulama sırasında M. Sait Çelebi'ye JİTEM ile irtibatının da sorulduğu ve Çelebi'nin, "JİTEM benden istihbarat alıyordu" dediği öğrenildi. Köy halkı da M. Sait Çelebi'nin Jandarma ile çok samimi olduğunu iddia etmişti.

“Ölmeyenleri vur” dedi

Mehmet Sait Çelebi'nin katliam sırasında diğer eylemcilere taktik verdiği de öğrenildi. Evin bir kez taranmasından sonra zanlıların dışarıya çıktığını söyleyen görgü tanıkları, M. Sait Çelebi'nin, 16 yaşındaki yeğeni Mehmet Şirin Çelebi'ye telkinde bulunarak "İçeriye gir ve ölmeyenlerin kafasına sık" dediğini ifade etti. Mardin Devlet Hastanesinde yapılan otopsilerde, zanlıların neredeyse tamamının kafasından da kurşun çıktı.

Köye psikolojik destek geldi

Bilge Köyü'nde meydana gelen silahlı saldırıda yakınlarını kaybedenlere yönelik Psikolojik Destek Uygulama Programı başlatıldı. Özellikle kadın ve çocuklar için çeşitli meslek gruplarından uzmanların bulunduğu yaklaşık 15 kişilik bir ekip köye ulaştı. Programın koordinatörü Doç. Dr. Küçükkaraca, “Program kapsamında çocuklar için oyun çadırı oluşturuldu. Yetişkin ve çocuklara psikolojik destek vermeye başlayacağız. Ekibimizde sosyal hizmet ve çocuk gelişimi uzmanları ile psikologlar bulunuyor. Amacımız, saldırıda etkilenen, özellikle kadın ve çocukların ileride yaşayabilecekleri olumsuzları en aza indirmek” dedi.

Bankada hesap açıldı

Mardin Valiliği, katliamda sağ kalan çocukların eğitimi için destek kampanyası başlattı. Mardin Vakıflar Bankası'nın Mardin Şubesi'nde "Mardin Valiliği Bilge Köyü Yardım Toplama Hesabı" açıldı. Vatandaşların "729 4709 847" numaralı hesap numarasına yardım parası yatırabileceği kaydedildi.

Bugün

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*