Köyde üretiyor, Türkiye'ye pazarlıyor

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Bugüne mercimek tarlalarında ırgatlık yapan Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Kavalık köyünün genç kızları şimdi köylerinde kurulan dondurma fabrikasında dondurma üretip Türkiye’nin bir çok vilayetine gönderiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaklaşık 2 ay önce faaliyete giren Kavalık köyündeki dondurma fabrikasında 40 genç kız istihdam ediliyor.

2 vardiya çalışan işletmede, genç kızlar dondurma üretip çeyizlerini hazırlıyor.Genç kızların haricinde 17 erkek de aynı işletmede istihdam ediliyor.

Dondurma fabrikası ham maddesini çevresinde bulunan 5 ayrı köydeki hayvancılıkla uğraşan çiftçilerden temin ediyor.

İşletme sahibi aldığı süte karşılık hayvancılıkla uğraşanlara yem veriyor. Gençlerin hummalı çalışması sonucu her gün tonlarca süt işletilip dondurmaya dönüştürülüyor. Bunun yanı sıra aynı işletmede günde 7 ton sütle yoğurt yapılması hedefleniyor.

Dondurma fabrikasında çalışan genç kızlardan biri de 17 yaşındaki Zeliha Çulan. Çulan, 9 nüfuslu bir ailenin çocuğu. Dondurma üretimi için bütün arkadaşları gibi o da kısa süreli bir eğitim seminerine tabi tutulmuş. Daha sonra işletmede göreve almış. Şimdi dondurma üreterek hem aile ekonomisine katkıda bulunuyor hem de çeyizini hazırlamaya başladığını söylüyor.

Dondurma üreten genç kızlardan bir diğeri ise Gurbet Yıldırım. ”Eskiden pamuk topluyor, mercimek yoluyordum.”diyen 16 yaşındaki Yıldırım, 45 dereci sıcağında altında ırgatlık yapmanın zorluğunu dile getiriyor.

Ellerinin nasır tuttuğunu hatırlatan Yıldırım, ”Ama şimdi çok mutluyum ”diyor. Ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için çocukken çok fazla dondurma yeme imkanı bulmadığını kaydeden Yıldırım, şimdi ise her akşam iş çıkışı işletme sabinin kendilerine, aile nüfusuna yetecek kadar dondurma verdiğini belirtiyor. Onu en çok heyecanlandıran ve sevindiren ise ürettikleri dondurmanın, meyveli buzların, çocuklar tarafından seviliyor olması.

25 dönüm arazi üzerinde, 500 metre kapalı alanı bulunan işletmeyi Hanifi Ökte ve 2 kardeşi yaklaşık 300 bin YTL’ye kurmuş.

Köyde dondurma atölyesi kurma fikri ise Hanifi Ökte’den çıkmış. Ökte, batı ilerinde yaptığı gezi esnasında çeşitli köylerde, kasabalarda gördüğü küçük işletmelerin bir benzerini kendi köyünde kurma kararı almış. Bunu kardeşleriyle paylaştıktan sonra hemen harekete geçmiş. Ürettiği dondurmaya ise dedesinin ismini vermiş.

Patent Enstitüsü’nden de isim hakkını alan Ökte, 9 ay önce işletmeyi köyüne kurmaya başlamış. Ülkedeki ekonomik gidişatı, Güneydoğu’daki istikrarı da kendine ölçü aldığını söyleyen Ökte, Güneydoğu’da belirli bir istikrar ortamının oluştuğunu hatırlatarak ”Bu işletmemiz de bunun bir göstergesidir. Ülkede ekonomik istikrar da var. Öyleyse hiç kimse çekinmeden Güneydoğu’ya yatırım yapabilir. Ben kendi köyüme böyle bir işletme açarak işsizliğin yoğun olduğu bölgede gençlere iş imkanı oluşturdum. Her şeyi de devletten beklemek doğru değil. Biz bu işletmemizi kendi öz sermayemizle kurduk. Devletten teşvik bile almadım.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious