Köye MOBESE sistemi kurdular

Köye MOBESE sistemi kurdular.17537
  • Giriş : 29.10.2008 / 12:35:00

Türkiye'nin Mobese sistemi kurulan ilk köyü olan Çorum'un Kargı ilçesinin Çetmi köyü, artık güvenliğini kameralarla sağlarken, gurbetlik çekenler de köylerini izleyebiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çetmi'den İstanbul'a göç eden Hüseyin Aydın, memleket hasretini gidermek için köye Mobese sistemi kurarak, kamera görüntülerini internete taşıdı. Köy halkı, köylerini canlı olarak izleme imkanı bulurken, köy meydanına kurulan kameralar sayesinde gurbetteki vatandaşlar da akrabaları ile görüntülü olarak görüşme fırsatı buluyorlar.

Türkiye geneline dağılmış 4 binin üzerinde nüfusa sahip Çetmi'de, cami minaresine 4 adet kamera yerleştirildi. Böylelikle internetten canlı yayınla köylerini izleyerek hemşerileri ve akrabalarıyla hasret gidermek isteyen gurbetçilere imkan sağlandı. Bir kamera da köy meydanını gösterecek şekilde cami duvarına takıldı. Kurulan sistem sayesinde köylüler, köyün güvenliğini sağlarken gurbette olanlar da yakınlarını canlı olarak görme imkanı buluyor.

Çetmi'nin görüntülerinin canlı olarak izlendiği www.cetmikoyu.net internet adresinde, 'Köyün tarihi, resimler, videolar, Çetmi köyüne hizmet edenler, şehit ve gazilerimiz, esnaf ve zanaatkarlarımız, adres ve telefon rehberi, dernek faaliyetleri, düğün, nişan ve nikah tarihleri, bilgi paylaşım forumu ve anılarla Çetmi' bölümleriyle ayrıntılı bilgi verilirken, muhtarlık odasına yerleştirilen bilgisayar sistemi ile vatandaşlar güvenlik kontrolü de yapabiliyorlar.

Türkiye'de ilk kez böyle bir hizmet sunduklarını belirten internet sitesi yöneticisi Hüseyin Aydın, Çetmililer olarak tüm şehirlerdeki hemşerileriyle daha sağlıklı bağlantı kurabildiklerini söyledi. Ülke genelinde binlerce Çetmilinin bulunduğunu ve canlı yayın sistemi sayesinde köylerini onların ayaklarına getirdiklerini vurgulayan Aydın, "Köyümüze olan hasretimizi bir nebze olsun dindirmek adına böyle bir faaliyette bulunduk. Çok olumlu tepkiler aldık. Amacımız kamera sayısını daha da çoğaltarak köyün hemen her noktasına ulaşmaktır" diye konuştu.

GÜVENLİĞİ KONTROL EDEBİLİYORUZ

Çetmi Muhtarı Mustafa Bedir, kurulan kamera sistemi ile güvenliği şimdi daha rahat kontrol etme imkanı bulduklarını belirterek, "İstanbul'da oturan gençlerin kurduğu sistem ile köy dışında yaşayanlar şimdi yakınlarını canlı olarak görüyor. Biz de köyümüze girip çıkanları ve köyde neler oluyor canlı canlı görme imkanı buluyoruz. Bizim için büyük hizmet; katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Çetmi'nin ormanla kaplı şirin bir yerleşim birimi olduğunu anlatan Bedir, "Köyümüzün canlı olarak internetten verilmesiyle köyümüzü dünyaya tanıtma imkanı bulacağız. Ayrıca köyümüzün güzelliklerine de bu sitede yer veriliyor. Türkiye'nin ilk kamera sistemi ile donatılmış köyü olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

Köy meydanına gelerek kamera karşısında yakınları ile telefonla görüştüklerini belirten Cemil Özcan ise, "İstanbul'da yaşayan akrabalarımız bizi canlı olarak görebiliyor. Biz kameranın karşısına geçiyoruz; hem hasret gideriyoruz hem akrabalarımız bizi ve köyünü rahatlıkla izleyebiliyor. Şimdi köylerini daha az özlüyorlar. Çok güzel bir sistem; bu sistemi kuranlara teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Çetmi'nin dağlık arazide ve ormanın içerisinde olması nedeniyle kurulan kamera sistemi sayesinde güvenliğin daha iyi takip edildiğini ifade eden Mustafa Fıçıcı, "Yerleştirilen 5 kamera ile köyün her tarafını görme imkanı buluyoruz. Bu sayede de köye kim geliyor, kim gidiyor, daha iyi takip ediyoruz. Şimdi köyümüz daha güvenilir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*