Köykent Projesi öksüz kalmayacak

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Bülent Ecevit'in 1960'lı yıllardan beri hayal ettiği Köykent Projesi, Demokratik Sol Parti'nin "olmazsa olmaz" projesi olarak kabul ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Niğde DSP İl Başkanı Necati Yılmaz,Türkiye genelinde Köykent Projesi kapsamında 6 farklı bölge tespit edildiğini, bu bölgelerden birinin de Niğde'nin Çiftlik ilçesi olduğunu söyledi. Çiftlik'te hayvancılık üzerine çalışmaları olduğunu aktaran Yılmaz, partinin Ecevit'in çizgisinde bu projeyi geliştirerek devam ettireceğini bildirdi.

Köykent projesinin öneminin kavranmaya başlandığına dikkat çeken Yılmaz, AK Parti dahil birçok partinin projeye sahip çıkmak istediğini ifade etti. Köykent projesi hakkında bilgi veren DSP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Çelik ise şunları kaydetti:

"Köykent projesiyle yüksek fiyatlı destekleme alımı ve bol kredi olanaklarıyla, köylüler ve çiftçiler ürünlerini gereğince değerlendirebilecek. Emek ve proje karşılığında yeterli işletme ve yatırım kredisi alınacağı için, köylüler tefecilerin elinden kurtulacak. Kooperatifler sayesinde ürünler iç ve dış pazara kolayca ulaşabilecek ve ürünlerin karşılığı alınabilecek."

Çelik, projeyle köylerin kalkınacağını belirterek, "Köylerde yetiştirilen ürünlerin bazılarının doğrudan doğruya kullanılacağından, ürünleri köylüler işleyebilecek. Örneğin mandacılık yapılıyorsa mandacılık ve dericilik tesisleri, meyvecilik yapılıyorsa meyve suyu tesisleri kurulabilecek. Böylelikle köylerde fabrika bacaları tütmeye başlayacak" dedi.

Projeyle, köylülerin tek bir ürüne bağlı olmaktan kurtulacağını aktaran Çelik, köylerde yeni iş alanlarının açılacağını, yeni kurulan düzenle köylere geri dönüşün gerçekleşeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious