Köyler modern yapıya kavuşacak

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Yeni yapılan deprem konutlarıyla modern bir yapıya bürünmeye başlayan köy ve mezraların alt yapısına da ağırlık verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu paranın Köye Yönelik Alt Yapı Yatırımları'nda kullanılmak üzere 13.478 milyon YTL'si gönderdi.
İl Özel İdare Sekreteri Ramazan Sodan, ilave edilecek 31.448 milyon YTL ile birlikte toplam 44. 928 milyon YTL'nin 975 köy ve 534 mezranın kanalizasyon, içme suyu, sulama ve yol yapımı gibi ihtiyaçlarında kullanılacağını açıkladı. Sodan, bu alt yapı hizmetlerinin kurumun değil, özel sektörün yapacağını, kendilerinin sadece finansmanı sağlayacaklarını belirtti.

Erzurum'da yeni belediyeler yasasının çıkmasından sonra 58 köy belediyelere bağlandı. Geriye kalan 975 köy ve 534 mezranın alt yapı çalışmalarını il genel sekreterliği yürütüyor. Bunlardan 638 köyde şebekeli, 337 köyde de çeşmeli su bulunuyor. 266 köyde kanalizasyon var, 708 köyde ise yok. Yine 62 mezrada şebeke, 477'sinde çeşmeli su, 24'ünde de yetersiz su kaynağı mevcut. 343 kilometrelik köy yolu asfaltlı iken, 5 bin 512 kilometrelik uzunluğundaki köy yolları ise asfaltsız. Bunun 3 bin 769 kilometrelik bölümünde stabilize dahi yok. Bakanlığın İl Genel Sekreterliği'ne gönderdiği dev kaynakla; köy ve mezraların ihtiyaç duyduğu kanalizasyon, içme suyu ve yolların asfalt ve stabilizesi yapılmış olacak.

Köyleri daha yaşanabilir hale getirmek amacıyla gönedirlen kaynak, bugüne kadar gelenlerin en yükseği. Geçen yıl 2 milyon YTL'si köy yolları ve 2 milyon YTL'si de içme suyuna harcanmak üzere toplam 4 milyon YTL gönderilmişti. 2006 yılında gönderilecek ödenek geçen yıla göre tam 11 kat fazlasıyla 45 milyon YTL'ye ulaşacak. İl Genel Sekreteri Ramazan Sodan, "Yol, içme suyu, sulama ve kanalizasyon gibi genel alt yapı hizmetlerini tamamiyla bitiririz. Bitmesede bir şey kalmaz" diyor. Erzurum 44,928 milyon YTL'lik ödenekle Diyarbakır, Niğde, Şanlıurfa ve Samsun'dan sonra aslan payını alan 5. il oldu.

Özellikle Doğu'daki illeri yakından ilgilendiren dev ödenekler ile hizmetlerin daha seri ve hızlı yapılabilmesi için özel sektörden hizmet satın alınacak. İlerde İl Genel Sekreterliği, ilçelerde de kaymakamlık köylere hizmet götürme birliklerince yapılacak ihalelere; Türkiye'den her firma katılabilecek. İl Genel Sekreterliği'nin yapacağı denetimlerle de yolsuzlukların önüne geçilecek. Yine kurumun rutin olarak yapacağı denetimler ile kaliteli hizmet verilmesi sağlanabilecek. Sodan, böylelikle inşaat sektörüne de bir canlılık getirileceğini belirterek, "Hem köylerimizi daha modern ve yaşanabilir hale getireceğiz, hem de inşaat sektörüne bir canlılık getirmiş olacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious