Köylere verem taraması

Köylere verem taraması.49742
  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, Verem Savaş Derneği, ilçeye 30 kilometre uzaklıkta bulanan Çömlekçi köyünde vatandaşları verem taramasından geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlçe merkezinde, sanayi kuruluşları, kurum ve kuruluşların yanısıra cezaevinde verem taraması yapan Ereğli Verem Savaş Derneği, ilçeye 30 kilometre uzaklıktaki Çömlekçi köyünde yaşayan vatandaşları verem taramasından geçirdi. Köylüler, verem taraması esnasında uzun kuyruklar oluşturdu.


Başkan Erdoğan, pilot bölge olarak belirledikleri Çömlekçi köyünde yaşayan vatandaşları verem taramasından geçirdiklerini belirterek, şöyle dedi: "Dernek olarak insanlarımızın birlikte yaşadığı ve çalıştığı yerlerde rutin olarak verem taraması yapıyoruz. Bu hastalığın bulaşıcı olması sebebiyle tespit ettiğimiz vakaları dispansere gönderiyoruz."

Erdoğan, derneklerine ait verem tarama aracının bulunmadığını, ihtiyaç olduğu zaman çevre il yada ilçelerden araç istemek zorunda kaldıklarını anlattı. Hasan Erdoğan, en kısa zamanda bir verem tarama aracını almayı planladıklarını ifade etti. Dernek Başkanı Erdoğan, ayrıca, Zonguldak'a bağlı Ereğli ve Alaplı ilçeleri ile Düzce'nin Akçakoca ilçesinde verem taraması sonucunda tüberküloz hastalığı tespit edilen kişilere gıda yardımında bulunduklarını da kaydetti.


Köyde ikamet eden 56 yaşındaki Hava Öztürk ise, köylerinde ilk defa verem taramasının yapıldığına dikkat çekti.

Öztürk, "Verem taraması yapılması için ilk defa bir araç geliyor. Sağlık kontrolleri için ilçe merkezine gidiyoruz, işlerimizi ancak 2 günde bitirebiliyoruz. Verem aracının gelmesi bizi çok mutlu etti." dedi.

Verem taraması sonuçlarının ise bir hafta sonra belli olacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious