Köylü kadınlar resmi nikahtan mahrum

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Yasayla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin mahallesi haline getirilen 97 köydeki evli kadınlar üzerinde yapılan araştırma, toplumsal yapının adeta enkaz halinde olduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin mahallesi haline getirilen 97 köydeki evli kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre 'namus' kavramı intihara yöneltiyor.

Bölgedeki kadınların yüzde 80'i okuma yazma bilmezken, ilk doğumunu 14-18 yaş arasında yapanların oranı yüzde 43. Resmi nikahı bulunmayanların oranı ise yüzde 67 olduğu tespit edildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden (DİKASUM) sosyal hizmet uzmanı Halime Sarı Sabuncu'nun 97 köyde evli 472 kadınla yüz yüze yaptığı görüşmenin verilerini sosyolog Kerim Sakçı çözümledi.

Kadının toplum ve aile içerisindeki yerinin ve durumunun tespitine yönelik araştırma, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanan bu köylerin altyapısı gibi üst yapısının da enkaz şeklinde olduğunu ortaya koydu.

Bekar veya dul kadınların kapsam dışı bırakıldığı araştırmada kadınların yüzde 79.4'ünün okuma yazması yok, yüzde 4.4'ü ise sadece okur yazar. Yüzde 15.8'i ilkokul mezunu olan kadınların sadece yüzde 0.4'ü ortaokul mezunu. Evli kadınların yüzde 63'ünün herhangi bir sosyal güvencesi bulunmazken, yüzde 58'i görücü usulü ile evlenmiş.

Kamuoyunda çok tartışılan berdel ile evlenenlerin oranı yüzde 17 iken, severek evlenenlerin oranı yüzde 21. Resmi nikahı bulunmayanların oranı yüzde 67'sinin resmi nikahı bulunmuyor. Kadınların yaklaşık yüzde 45'i eşi ve çocuklarının dışında kaynana, kayınbaba, görümce, kayın, evli çocuklar ve eşleri ile birlikte yaşıyor.

ÇOCUKKEN EVLENMİŞLER

15 ve altındaki yaşta evlenenlerin oranı yüzde 30'u buluyor. Yüzde 41'i ise 16-19 yaş arasında evlenmiş. Kadınların yüzde 54'ü ise eşleri ile akraba olduğu ortaya çıktı.

Kadınların yüzde 44'ünün 6 ve daha fazla çocuğu bulunurken ilk doğum yapma yaşı da oldukça küçük. Resmi olarak 18 yaşından küçüklerin çocuk olarak kabul edilirken, 14-18 yaş arasında ilk doğumlarını yapan kadınların oranı yüzde 43.

KIZ ÇOCUKLARI OKUTULMUYOR

Araştırmaya katılan kadınların kız çocuğu olup da yaşı geldiği halde okula gönderilmeyenlerin oranı yüzde 18 iken, aynı şekilde okula gönderilmeyen erkek çocukların oranı yüzde 5. Kız çocuklarının okula gönderilmemesinin sebepleri "okulun olmaması", "okulun uzak olması", "babasının okula gitmeye izin vermemesi", "kız çocuğu olduğu için gönderilmemesi", "maddi sıkıntılar" olarak sıralanıyor. Erkek çocukların okula gönderilmemesi ise "okul olmaması", "iş yapsın, çalışsın diye", "özürlü" gibi sebeplere bağlandı.

BAŞLIK, BERDEL, BEŞİK KERTMESİ

Araştırmaya katılan kadınların yaklaşık 36.7'si başlık parası alınarak, yüzde 15.7'si berdelle, yüzde 0.2'si beşik kertmesi ile evlendirilmiş.

Yakın çevrenizde töre cinayeti işlendi mi sorusuna kadınların yüzde 6.4'ü evet yanıtını verdi. Kadınlar namus cinayeti sebebi ile öldürülen kadınların sayısını 19 olarak söyledi. Öldürülen kadınlar 20-35 yaş grubu arasında yoğunlaşırken, cinayete kurban gitme sebepleri olarak "sevgilisine kaçma", "tecavüze uğrama", "gizli ilişki", "kıskançlık" ve "sebebi bilinmiyor" şeklinde sıralandı.

Araştırmada kadınların silahla, boğarak, damdan atarak ve taşlanarak öldürüldüğü belirlendi.

İNTİHAR KADINLARDA DAHA ÇOK

Yakın çevrenizde intihar olayları yaşandı mı sorusuna kadınların yüzde 14'ü evet yanıtını verdi. 18 erkek, 40 kadın intihar ettiği belirtilirken, erkeklerin intihar etme sebepleri "baba ile kavga", "sevdiği kız ile evlenememe" ve "hastalık" olarak sıralandı.

Ancak kadınların intiharı "anne ve baba ile kavga", "zorla evlendirilme", "sevdiği ile evlenememe", "eşi ve nişanlısı ile kavga", "tecavüze uğrama", "sağlık problemleri" ve "maddi sıkıntılar" şeklinde çeşitlendi. Kadınlarda 20 yaş ve altı grubunda intihar olayları yoğunlaşırken, erkekler 25 yaş ve altı grubunda yoğunlaşıyor.

Kadınlar canı çok sıkıldığında ve kendinizi çaresiz hissettiğiniz zamanlarda ne yapmak istedikleri sorusuna sırasıyla "yalnız kalmak", "babasının evine dönmek", "eşinden boşanmak" ve "intihar etmek" şeklinde yanıt verdi.

Sosyolog Kerim Sakçı ayrıca geçen yıl 97 köyde yaptığı "Mahallelere Dönüşen Köyler" adlı araştırmasında mahalleye dönüşen bu yerleşim birimlerinin ciddi altyapı sorunları olduğunu ortaya koymuştu.

Köylerin yeterli temiz su, tuvalet, yol gibi altyapı sorunları bulunduğunu ortaya koyan Sakçı, birçok köyde okul bulunmadığını belirlemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious