Köylü suyunu güneşle ısıtacak

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Şehirlerde evlerin çatısında görmeye alışık olduğumuz güneş enerjili su ısıtma sistemleri artık köylerde de yaygınlaşmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çoğu köyde kadınlar, sıcak su ihtiyacını ya ormandan kesilen odunları yakarak ya da elektrikli şofben veya tüpgaz kullanarak temin ediyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın orman köylerinde kullanılmak üzere başlattığı güneş enerjisi sistemi projesi, özellikle köylü kadınlara büyük kolaylıklar getirdi. Bundan böyle bütün gün tarlada çalışan kadınlar, evine döndüğünde sıcak su temin etme derdinden kurtulacak.

Bugüne kadar Türkiye genelinde 3 bin aileye verilen güneş enerjili su ısıtma sisteminden 135'i Manisa'daki orman köylerine dağıtıldı.

Manisa İl Çevre ve Orman Müdürü İhsan Mayda, Yuntdağı yöresindeki dokuz köye 85, Selendi ilçesine bağlı köylere ise 50 olmak üzere toplam 135 sistemin teslim ettiklerini söyledi. Sisteminin tanesini bin 100 YTL'ye malettiklerini belirten Mayda, köylülerin ödemeleri bir yıl sonra başlamak suretiyle 3 yıl içinde üç taksitle yapacağını kaydetti.

Güneş enerjilerini köylünün talebi üzerine verdiklerini bildiren Mayda, "Yaptığımız araştırmaya göre orman köyünde yaşayan dört kişilik bir aile, sıcak su ihtiyacını karşılamak için günde 10 kilogram odun yakıyor. Bu odunlar da ormanlık alanlardan temin ediliyor. Güneş enerjisi sistemiyle orman katliamını engellemek istiyoruz." dedi.

Yuntdağlılar Derneği Başkanı Mustafa Uyumaz ise gelişmiş batı bölgesinin gelişmemiş kırsalı olan köylerinde yol, su, elektrik gibi hizmetlerden sonra güneş enerjisi hizmeti başlattıklarını söyledi.

Bakanlığın dağıttığı sistemden kullanmaya başlayan merkez Gökbel köyündeki 10 aile, bu sayesinde işlerinin kolaylaştığını belirtiyor. Sevinçlerini köy meydanında verdikleri yemekle gösteren kadınlar, "Odun taşıma ve yakma çilemiz bitti." diyor.

Sıcak su temini için saatlerce beklemekten kurtulduklarını belirten köylü kadınlarından Rahime Sivri kendilerini bu kolaylığı sağlayan Çevre ve Orman Bakanlığı'na teşekkür ediyor. Köyün gençlerinden Ahmet Erol da istedikleri zaman sıcak suyu bulabilme imkakına sahip oldukları için büyük mutluluk duyduklarını ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious