Köylüler, Avrupa Birliği hakkında bilgi aldı

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Kırıkkale'nin Keskin ilçesi Ceritkale köyündeki çiftçiler, köy konağında Avrupa Birliği (AB) süreci hakkında bilgi aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Köylü kadınların büyük ilgi gösterdiği panelde, "Kırıkkale'de Avrupa tarımı etkinlikleri Ceritkale köyü AB ve ortak politikası" gündeme getirildi.

Türkiye'nin 36 bin köyü bulunduğunu açıklayan Ceritkale köyü muhtarı Erkan Güneşli, ilk defa köylünün ayağına gelinerek, AB sürecinin anlatıldığını söyledi.

Köy öğretmeni Nedim Güneş ile birlikte gazeteci yazar Oğuz Aksever ve Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşar Uysal'ı köylerine davet ettiklerini belirten Güneşli, konuklarının çağrılarına duyarsız kalmadığını ifade etti. Beş yıldızlı otellerde tarım konusunun ele alınmasının yanlışlığına değinen gazeteci yazar Oğuz Aksever, kendilerinin köylülerin ayağına gitmeyi tercih ettiklerini, köylünün anlatılanlardan birazını uygulamasının kendi menfaatine olacağını dile getirdi.

AB'yi, bir köydeki çiftliğin içinde bulunan veya yetiştirilen ürünler gibi görülebileceğini ifade eden Aksever, "İlk birliği Fransa ve Almanya kurdu. Ardından diğer ülkeler bunları takip etti. Barış ve istikrar meydana getirdiler. Ardından para kendiliğinden geldi. Türkiye AB'ye girmeye çalışıyor. En büyük sınavı ise tarımda verecek. Şu anda ülkede gıda kanunu dahi bulunmuyor. Avrupa bütün gıdalarını paketlerken, hala biz açıkta satın alarak tüketiyoruz." dedi.

Türk çiftçisinin çalışkan olduğunu belirten Aksever, "Yön gösterildiği zaman inanıyorum ki çiftçimiz AB standartlarından daha modern çalışma sistemine sağlayacaktır." diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşar Uysal ise, Avrupa'nın 2. Dünya Savaşından aç olarak çıktığını, savaşta bir günde 100 kişi ölürken açlıktan ise 110 kişinin hayatını kaybettiğini anlattı. Uysal, Avrupa'nın savaş sonunda tarıma önem verdiğini, tarım ürünlerini kayıt altına aldığını, açık olan tarım ürünü yetiştirdiğini, ilk olarak kendi kendilerine yettiklerini, ardından da ürünlerini dünyaya satmaya başladıklarını açıkladı.

Türk çiftçisinin durumunun iyiye gitmediğini ifade eden Uysal, tarım alanında hiçbir değişikliğin yapılmadığını belirterek, "Dedemizden gördüğümüz şeyleri uygulamaya devam ediyoruz. Teknolojiye ayak uydurmuyoruz. Birçok çiftçimiz toprak analizi nedir bilmiyor. Eğer bu şekilde yapılmaya devam edilirse Türkiye 10 senen sonra aç kalamaya başlayacak. İlk olarak köylüler kendi arasında kooperatif kurmakla işe başlayabilir. Ardından ürünlerini işleyerek, direk tüketiciye ulaştırması gerekir." dedi.

Çiftçinin tarlaya doğru gübre atması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Uysal, "Eğer gübreyi doğru kullanırsak, tarladan iki kat verim elde edebiliriz. Çiftçimiz her zaman ileriye dönük çalışma yapması gerekir. Herkes üzerine düşen görevi tam anlamıyla yaparsa AB'ye girmek çok daha kolay olacak." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious