Köylüler, silahı bırakıyor

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

1 kişinin ölümü, 5 kişinin de yaralanmasına neden olan olay, köylülere silah kullanmama kararı aldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Kocakonak köyünde 22 Temmuz 2006 Cumartesi akşamı bir düğünde, rastgele ateşlenen bir silah, üniversiteli bir genç kızın hayatını kaybetmesine, 5 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu.

Bu olaydan etkilenen İnegöl'e bağlı, Çerkez kökenli insanların yaşadığı 95 haneli ve 450 nüfusa sahip Hacıkara köylüleri, yaşanan son üzücü olaydan etkilenerek, bundan böyle düğünlerde ve her türlü cemiyetlerde silah atmama kararı aldı.

Hacıkara köylülerinden silahı olanlar bir daha taşımamak üzere silahlarını bıraktı. İnegöl'de faaliyette bulunan Kafkas Abhaz Kültür Derneği yöneticilerinin teklifi doğrultusunda, Eskişehir, Bursa, Bilecik, Kütahya ve İnegöl Kuzey Kafkasyalılar Kültür ve Dayanışma Derneklerinin Başkanları, 31 Temmuz 2006 tarihinde, Kocakonak köyünde son meydana gelen olayda hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Sezin Akoy'un köyü olan İnegöl'e bağlı Rüştiye köyünde toplandı. Köylüler, bundan böyle düğün ve benzeri her türlü eğlencelerde silah atılmamasına, gittikleri bir düğün veya eğlencede silah atılması halinde söz konusu yeri hemen terk etme kararı aldı.

Alınan bu karar, geçtiğimiz cumartesi günü akşam İnegöl'e bağlı, 16 kilometre mesafedeki Hacıkara köyünde, askere gidecek 11 genç için düzenlenen asker uğurlama eğlencesinde uygulandı.

Türk ve Çerkez bayrakları ile"Cemiyetlerimizde Ateşli Silah Kullanmak kesinlikle yasaktır", "Silah Kullanmadığınız İçin Teşekkür Ederiz" yazılarının yer aldığı eğlence yerinde Geleneksel Çerkez ve Abhaz çalgıları eşliğinde oynanan yöresel oyunların ardından Hacıkara köyü Muhtarı İlhami Şahin, silahını bırakarak, Türkiye'ye örnek olacak bu uygulamaya öncülük etti. Daha sonra silahı bulunan köylüler silahlarını bırakarak, tehlikesiz, gürültüsüz, barut kokusuz olarak eğlencelerine coşkulu bir şekilde devam etti.

Hacıkara köyü muhtarı İlhami Şahin, "Önceki hafta İnegöl'e bağlı Kocakonak köyünde yaşanan olayda bir genç kızımız öldü, 5 kişi de yaralandı. Bu olaydan sonra Hacıkara köyü olarak Türkiye'ye örnek olacak bir karar alarak, düğünlerde ve her türlü etkinliklerde silah atılmasını yasakladık. Bu kararın Türkiye'ye örnek olmasını istiyoruz. Bizim köyümüz 95 hane 450 nüfuslu bir Çerkez köyü. Bizim adetlerimizde silahsız düğün ve eğlence düşünülemez. Ancak bir genç kızımızın bu şekilde bir eğlence sonucu hayatını kaybetmesi bizi derinden üzdü. 30 yıl önce düğün eğlencelerinin birinde biz de 25 yaşındaki Necdet Çevik isimli bir gencimizi kaybettik. O olaydan sonra maalesef herhangi bir önlem alınmadı. Ancak son zamanlarda Türkiye genelinde bu tür olayların artması ve son olarak Kocakonak köyündeki olay bizi üzdü, tedirgin etti ve köy halkı olarak düğün ve benzeri eğlencelerde silah atılmasını yasakladık. Köyümüzde eğlence yerinde astığımız pankartları, örnek teşkil etmesi amacıyla köy girişindeki yol boyuna asacağız" dedi.

İnegöl Kuzey Kafkasyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hakkı Baydar ise konuşmasında, "Eski Başkanımız Tayfur Akoy'un kızının ölümüyle sonuçlanan üzücü olayın ardından böyle bir karar almak zorunluluğunu hissettik. Ve çevremizdeki derneklerle birlikte bu kararı aldık. Artık cemiyetlerimizde silah kullanılmayacak. Temennimiz bundan sonra inşallah hiçbir yerde silah kullanılmasın. Gittiğimiz cemiyetlerde eğer silah atılırsa, hep birlikte cemiyeti terk edeceğiz. 17 Ağustos 2006 tarihinde Kültürpark içerisindeki Gölbaşı düğün salonunda düzenleyeceğimiz geniş katılımlı toplantıda, alınan bu kararlara uyulmaması halinde ne gibi ceza uygulanabileceğini görüşeceğiz" diye konuştu.

Vatani görevini yapmak üzere Diyarbakır'a gidecek olan Hacıkara köyü gençlerinden Hakan Kandemir ise bu güne kadar sürdürdükleri silahlı eğlencelere artık son verdiklerini, alınan karara sonuna kadar sadık kalacaklarını belirterek, "Bundan sonra daha güzel ve risksiz eğlence ortamı oluşturacağız. Artık eğlenirken kimsenin yaralanmasını ve ölmesini istemiyoruz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious