Köylüler ekmeklerini taştan çıkartıyor

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Velidağ köyünde yaşayan vatandaşlar, ekmeklerini taştan çıkartıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Ekmek taşları, bahçede veya evde şöminede yakılan odun ateşinin üzerine konularak, ekmek pişirmede kullanılıyor. Bu taşlar çoğunlukla köylerde satılıyor.

30 haneli köyde yaşayan erkeklerin hepsi, köye yakın bir yerden getirdikleri ve keserle yontulması kolay olan taşları ekmek taşına dönüştürüyor. Köylüler, yaptıkları ekmek taşlarını ise katırların sırtlarına yükleyerek diğer köylerde satmaya çalışıyor.

Ekmek taşı yaparak evinin geçimini sağlayan 3 çocuk babası İbrahim Yalçın, uzun uğraşlar sonucunda yaptıkları ekmek taşlarının düşük fiyata satılmasından yakınıyor. Yalçın, köyün tek geçim kaynağının ekmek taşı olduğunu belirtiyor.

8 çocuk babası Rıza Aydoğan da ilerlemiş yaşına rağmen taşları yontarak evinin geçimini sağlamaya çalışıyor. Yontukları taşların bazen kırıldığını belirten Aydoğan, "2 günde bir ekmek taşı yapıyorum. Bunu da ancak 10 YTL'ye satabiliyorum. Atalarımızda bu işi gördük ve devam ettiriyoruz." ifadelerini kullanıyor.

Şendoğan Ünsal da genç yaşına rağmen başka iş bulamadığı için ekmek taşı yontuyor. Köye yakın dağdan katır sırtında getirdikleri taşları evlerinin önünde sabahtan akşama kadar yontuklarını kaydeden Ünsal, ellerinden başka bir işin gelmemesine de üzülüyor.

Velidağ Köyü Muhtara Muhterem Özmen de köyde yaşayan vatandaşların atalarından gördüğü bu mesleği sürdürdüğünü ifade ediyor. Özmen, köylüye başka işin verildiği takdirde onu da yapabileceğini kaydediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious