Köylüler gübreleme işlemini kendileri yaptı

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Muş'un Hasköy ilçesinin Eşmepınar köyünde toprağın yumuşak olması ve iş makinelerinin meraya zarar vermemesi amacı ile gübreleme çalışmaları köylüler tarafından gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım İl Müdürlüğü tarafından başlatılan 'Mera Islah Projesi' kapsamında devlet-vatandaş işbirliği ile Eşmepınar köyü merası gübrelendi.

Muş Ovası'nda taban suyu seviyesinin yüksek olması ve ilkbahar mevsimi sebebiyle toprağın yumuşak olmasından dolayı iş makineleri ile yapılamayan gübreleme çalışmaları köylüler tarafından yapıldı.

Tarım İl Müdürlüğü tarafından tahsis edilen yapılan gübre, sabahın erken saatlerinden itibaren yaklaşık 150 köylü tarafından meraya serpildi. Gübreleme çalışmalarına katılan köylülerin tek sıra halinde gübre serpmeleri oldukça güzel bir görüntü oluşturdu.

İl genelinde 'Mera Islah Projesi' çalışmalarının sürdürüldüğünü söyleyen Tarım İl Müdürü Abdurrahim Özaslan, Eşmepınar Köyü'nde örnek bir çalışmanın sergilendiğini vurguladı.

Köy merasının gübrelenmesi için kendilerine destek veren köylülere teşekkür ettiğini söyleyen Abdurrahim Özaslan, "Taban suyu seviyesinin fazla olması ve toprağın yumuşak olması sebebiyle traktörlerle gübreleme çalışmalarının yapılmasının meraya zarar vereceğini tespit ettik. Bu sebeple köylülerimizle bir araya gelerek gübreleme çalışmasını devlet-vatandaş işbirliği ile yaptık. Bin dekar alana 17 ton kimyevi gübre atımı yapılmıştır. Bu konuda köylülerimizin bizlerle yaptığı iş birliği son derece memnuniyet vericidir. Vatandaşlarımız kendi meralarını kendileri ıslah etmiştir. Mera ıslah projelerinde önemli kriterlerden biriside köylülerimizin desteğidir. Eşmepınar köyümüzde de bu desteği görmüş bulunuyoruz" dedi

Köylerinde yapılan çalışmalardan ötürü sevinçli olduklarını kaydeden Eşmepınar Köyü Muhtarı Abdulmelik Akıncı, "Meramız aşırı otlatma sebebiyle oldukça tahrip olmuştu. Meramızda ot kalmamıştı. Hayvanlarımız doymuyor ve oldukça zor durumda kalıyorduk. Görevlilerle birlikte gübreleme çalışmalarına katıldık. Bundan sonra meramızda daha fazla ot olacaktır" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious