Köylüler konuşmak için tepelere çıkıyor

Köylüler konuşmak için tepelere çıkıyor.20256
  • Giriş : 07.07.2008 / 14:43:00

Eskişehir merkeze bağlı 7 köyde baz istasyonu olmadığı için cep telefonları kullanılamıyor. 7 köyde 2 bin cep telefonu olduğunu söyleyen vatandaşlar, ilginç yolları deniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baz istasyonu kurulmaması halinde telefonlarını satacak olan köylüler, minare tepesi ve yüksek kesimlere çıkarak yakınlarıyla görüşüyorlar.

Türkiye'de GSM şirketleri daha fazla müşteriye ulaşabilmek için birbirleriyle rekabet ediyor. TV ve gazetelere sıkca reklam veren GSM şirketleri, ucuza ve Türkiye'nin her yerinden kesintisiz konuşma imkanı sunduklarını ifade ediyorlar. Ancak, reklamlarda anlatılanların aksine hala Türkiye'nin bir çok yerinde cep telefonlarının çekmemesi dikkat çekiyor. Bunun en güzel örneklerinden biri de Türkiye'nin en gelişmiş kentlerinden biri olarak gösterilen Eskişehir'de yaşanıyor.

Eskişehir'e 10 ile 25 kilometre uzaklıktaki Yeni Sofça, Yörük Kırka, Uluçayır, Gökçekısık, İncesu, Akkaya ve Seklice köylerinde, 2 bin adet cep telefonu bulunuyor. Ancak, telefonlar, bölgede baz istasyonu olmadığı için çekmiyor. Köylüler de teknolojinin nimetlerinden cep telefonundan yararlanamıyor. Köylüler, farklı yerlerdeki yakınları ile cep telefonu ile görüşmek için başta minareler olmak üzere yüksek kesimlere çıkıyor veya telefonların kapsama alanına girdiği bölümlere gidiyor. Bazı köylüler ise cep telefonunu sadece aksesuar olarak kullanıyor.

Yeni Sofça Köyü sakinlerinden M. Ali Dingiloğlu, insanların uzaya çıktığı bir dönemde Eskişehir'in yanı başındaki köylerde cep telefonlarının çekmemesine tepki gösterdi.

Yetkililerden ilgi beklediklerini belirten Dingiloğlu, "Çekmediği için köyümüzde cep telefonlarını kullanamıyoruz. Bu civarda 2 bin cep telefonu var ve şehir yanıbaşımızda ama telefonu kullanamıyoruz" dedi.

Cep telefonlarına aksesuar olarak kullandıklarını dile getiren köy sakinlerinden Ali Seyit ise "Her yere başvurduk. Belediye Başkanına da söyledik ama kimseden ses çıkmadı. Baz istasyonu kurulsun dünya ile irtibatımız olsun" diye konuştu.

Köy sakinlerinden Süleyman Pişkin de çocuklarının okul nedeniyle Eskişehir'de kaldığın ifade ederek, şöyle dedi: "Bizi ev'den arıyorlar ama işte olduğumuz için ulaşamıyorlar. Acil bir durum olduğunda haberdar olamıyoruz. Baz istasyonu kurulsa cep telefonu ile iletişim imkânımız daha iyi olacak. Cep telefonuna en çok ihtiyacı olan biziz. Ama biz de telefonu kullanamıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*