Köylüler leylek yuvalarını onarıyor

Köylüler leylek yuvalarını onarıyor.12256
  • Giriş : 06.03.2008 / 10:54:00

Muş'un Korkut ilçesine bağlı Alazlı köyünde vatandaşlar, köylerinde leyleklerin konaklaması için leylek yuvalarını onarmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ağır kış şartlarının yaşandığı Korkut ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki, 160 haneli Alazlı köyünde yaşayan vatandaşlar, bahar mevsiminin başlamasıyla birlikte, 15 yıldır devam ettirdikleri leylek yuvalarının onarımını yapma geleneğini sürdürdü.

Köydeki vatandaşlardan Kuddusi Güven, köylerinde 30'a yakın leylek yuvası bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Köyümüzde 15 yıl önce leyleklerin barınması için evlerin yakınına leylek yuvaları yapıldı. Artık leylekler her yıl köyümüze gelip konaklıyor. Kış mevsiminin başlangıcında sıcak ülkelere giden leylekler mart ayının ilk haftasında tekrar köyümüze geliyor. Bizlerde leyleklerin gelişi ile birlikte yuvalarda onarım çalışması yapıyoruz. Ağır geçen kış mevsiminde yuvaları tahrip olan leyleklerin yuvasını onarıyoruz.''

Tacettin Yavuz isimli vatandaş ise, leyleklerin beslenmelerine de katkıda bulunduklarını ifade ederek, ''Leylek yuvalarına zaman zaman balık ve et de bırakıyoruz. Özellikle mart ayı bitinceye kadar yiyecek vermeyi sürdürüyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious