Köylüler referandumda çöp tesisine 'hayır' dedi

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinin Develi köylüleri, yaptırılacak çöp toplama ve bertaraf tesisi için referanduma gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Manisa, Saruhanlı, Koldere, Halitpaşa, Gümülceli ve Mütevelli belediyelerinin ortaklaşa yaptıracağı Develi Çöp Toplama ve Bertaraf Tesisleri köylüye takıldı. Develi köylüleriyle belediyeler arasında hukuk mücadelesine dönüşen tesis için köylüler referanduma gitti. Sabahın erken saatlerinde kurulan sandıkların başında sıraya giren vatandaşlar, köy meydanında uzun kuyruklar oluşturdu. Develi'de zeytincilik yapıldığını belirten bazı köylüler, tesisin yapılacağı alanda 20 bin zeytin ağacı bulunduğunu hatırlattı.

Bergama Ovacık Altın Madeni'ndeki eylemlere de önderlik eden Oktay Konyar'ın da destek verdiği referandumda bin 50 nüfuslu köyde bin 42 kişi "Hayır" oyu kullandı.

Referandum sonuçlarını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, milletvekilleri ve sivil toplum örgütlerine göndereceklerini belirten Konyar, "Sesimizi duyurana kadar mücadele edeceğiz. Develi, Manisa'nın çöplüğü olmayacak. Referandumdan çıkan sonuçları devlet büyüklerimize göndereceğiz. Hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Buradan sonuç alamazsak konuyu AİHM'ye götüreceğiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious