Köylüler suyunu paylaşmak istemiyor

Köylüler suyunu paylaşmak istemiyor.10221
  • Giriş : 16.10.2007 / 22:39:00

Antalya'nın Akseki ilçesine bağlı Değirmenlik köyü halkı, suyunu paylaşmak istemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suyunu başka köylerle paylaşmak istemeyen Antalya'nın Akseki ilçesine bağlı Değirmenlik köyüne su ölçümü yapmak için Antalya Valiliğinden gelen ekibe, köy halkı su ölçümü yaptırmadı.

Antalya Valiliği, Değirmenlik köyünde su ölçümü yapmak için 3 subay ve 30 asker ile birlikte 3 kişilik ekip gönderdi. Milli park ve av sahası olan Giden Gelmez Dağları'nın tam ortasında bulunan ve suyu 11 köy ile paylaşmayı istemediği için mahkemelik olan Değirmenlik köyünde yaşayanlar, ''Ölürüz de, suyumuzu vermeyiz. Su bize ancak yetiyor'' diye direnerek su ölçümü yapılmasına izin vermediler.

Değirmenlik köyü Muhtarı Zekeriya Girgin, bugün köye valilikten gelen ekibin ellerinde hiçbir belgelerinin bulunmadığına dikkat çekerek, ''Su ile ilgili bir dava var. Mahkemede dava hala sürüyor. Dava sonuçlanmadan valilik köye ekip göndermiş. Bu bize manevi bir baskıdır'' dedi.

Girgin, ekiple gelen binbaşı ile konuşarak olayı anlattığına değinerek, şunları söyledi:

''Binbaşıma (idari mahkemeden yazılı bir emir olmadan köyde su ölçümü yaptırmayız) dedim. Geçen yıl mahkeme huzurunda belirli kişilerce köyde su ölçümü yapılmıştı. Suyun debisinin saniyede 82 litre olduğu belirlendi. Yeniden ölçüm yapılmasına mahkeme kararı sonuçlanıncaya kadar izin vermeyiz. Binbaşı anlattıklarımızı anlayışla karşıladı ve üstleriyle görüşerek geri döndüler. Bunun dışında bir olay yaşanmadı. Mahkeme bitmeden kesinlikle ölçüm yaptırmayacağız. Hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağız. Biz devlete hukuka mahkemelere saygılıyız. Devlet bizim haksız olduğumuza karar verirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious