Köylüler yağmur duasına çıktı

Köylüler yağmur duasına çıktı.12301
  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Aydın'ın Çine ilçesine bağlı Gökyaka köyünde halk yağmur duasına çıktı. Duaya köy muhtarı Hüseyin Kurkut, azalar, imamlar ve diğer köylüler katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yağmur duası, köyün üst tarafında yüksek bir tepede bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen, "Yatır Dede" denilen yerde yapıldı. Sabah erken saatlerde tepeye giden köy halkı, dua ederek toprağa gözyaşı döktü. Kurban kesildiği, yemeklerin yapıldığı ve hayırların dağıtıldığı yağmur duasına yediden yetmişe çok sayıda vatandaş katıldı.
Yağmur duasıyla ilgili açıklama yapan Muhtar Kurkut, "Pınarlarımız kurudu, su kaynaklarımız azaldı. Bolluk ve bereket için yağmur duasına çıktık. Allah, insanları zaman zaman çeşitli sıkıntılar ve musibetler vermek suretiyle imtihan eder. Burada yapılacak hayırları, duaları, tövbeleri, bu günahsız çocukların amin deyişlerini vesile ederek Rabbimiz'den yağmur istiyoruz. Yağmur duası bize vesile olmalı, bu sayede günahlarımızdan, kusurlarımızdan tövbe etmeliyiz. İnşâallah Allah tövbelerimizi kabul eder de rahmetini üzerimize sağanak sağanak yağdırır." dedi.
Kurkut ayrıca son zamanlarda köylerinde birçok hayırlı işler yaptıklarını, yollara 3 bin metrekare parke taşı döşediklerini, minarenin hayırsever Erol Şanlı tarafından boyatıldığını, şadırvanın Mehmet Alp tarafından yaptırıldığını, cami bahçesine köy halkı ve muhtarlığın katkılarıyla mermer döşetildiğini, Memişler Mahallesi'nin yol çalışmalarının da devam ettiğini anlattı.
Köylülerden Süleyman Tezcan ise, "Allah'a karşı görevlerimizi tam olarak yerine getirmediğimizden zaman zaman böyle sıkıntılarla uyarılıyoruz. Bugün burada tövbe ederek günahlarımızın affını isteyeceğiz. Bizi rahmetinden mahrum etmemesi için Rabbimiz'e yalvaracağız. İnşâallah Allah bize merhamet eder, bol yağmurlar verir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious