Köylülerden 'kaydırak' tepkisi

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Abant Gölü'ne tatil yapmak amacıyla gelen tatilcileri, kayak botu adını verdikleri kaydıraklara bindirerek para kazanan köylüler, bu uygulamanın yetkililer tarafından kaldırılmasına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abant yakınlarındaki Samat ve Örencik köylerinde oturan vatandaşlar kış döneminde geçimlerini yöreye gelen tatilcileri kaydırağa bindirerek sağlıyor. Kamyonların iç lastiklerine geçirilen brandalarla 'kayak botu' adını verdikleri kaydırakları yapan köylülerin bu faaliyeti durduruldu. Köylülerin yaptıkları kaydırakların güvenli olmaması ve bölgenin bitki örtüsünü zarar verdiği gerekçesiyle yasak kararı alındı. Abant Gölü civarı için hazırlanan master planı çerçevesinde yasaklanması gündemde olan kaydıraklardan "bir bayanın düşerek yaralanması sonucu" tamamen yasaklandı. Duruma tepki gösteren köylüler, sözkonusu bayanın Trafik Kazası sonucu yaralandığını olayla kendilerinin bir alakasının bulunmadığını iddia etti.

Özcan Çam adlı köylü, Milli Parklar yetkililerinin yolları iyi temizlememesi nedeniyle bayanın kaza geçirdiğini ancak suçun kendilerine mal edildiğini söyledi. Kimseye bir zararlarının dokunmadığını kaydeden Çam, "Ekmeğimizi buradan çıkartıyoruz. Toplam 9 arkadaşız. Yaklaşık 70 kişinin geçimini buradan sağlıyoruz. Burada herhangi bir problem yok. Tatilcilerin yoğun bir talebi var. Jandarma ve Milli Parklar yetkilileri malzemelerimizi toplattırdılar. İzin verilmesini istiyoruz. Burada bir kaza olduğunu söylediler. Fakat kaza da Trafik Kazası sonucu olmuştur." dedi.

Köylülerden Kadir Erdem de, çocuklarının geçimlerini kaydıraklardan aldıkları paralarla kazandıklarını belirterek, "Eğer çalışmalarımıza izin verilmeyecekse bize bir iş bulsunlar orada çalışalım." diye tepki gösterdi.

Öte yandan Bolu Valisi Ali Serindağ ise, Abant Master Planı'nda tatilcileri kaydırakla kaydırma gibi bir şeyin olmadığını belirterek, "Abant'ta master planı hazırlanıyor. Bu planla kaydıraklarla kaydırmak yok. Ancak gecici olarak daha önce sınırlı yerde izin verilmiş. Fakat gittikçe hem çok arttı bir de yaralanan vatandaşlarımız oldu. Oradaki bitkiler zarar görmeyeye başladı. Bunlar göz önüne alınınca yeniden bir durum değerlendirmek gerekti. Gelişme planında olmayınca bundan sonra izin verilmemesi yoluna gidildi. Hiçbir düzenleme olmadan insanlar her taraftan aşağı doğru kayıyor. Gezenler ve kayanlar açısından tehlike oluşturan bir durum. Gelişme planını tümü ile devreye girdiğinde zaten bunlardan hiçbiri olmayacak." açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious