Köylülerin arama talebi reddedildi

Köylülerin arama talebi reddedildi.12949
  • Giriş : 27.03.2009 / 14:24:00
  • Güncelleme : 27.03.2009 / 14:30:31

'Bölgeyi avucumuzun içi gibi biliyoruz' diyerek aramak isteyen köylülere donma tehlikesi olduğundan izin verilmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun bindiği helikopterin düşmesinin üzerinden 44 saat geçti. Birçok arama kurtarma ekibinin akın ettiği Kahramanmaraş'ta çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Ekipler canla başla çalışırken, hava şartları herkesi zorlasa da umutlar tükenmiyor. Herkesin tek bir amacı var o da helikopterde bulunan herkesi sağ salim bulabilmek.

Hava şartlarının arama ekiplerinin çalışmalarını zorladığını ve İstanbul'dan arama çalışmalarına gönüllü katıldıklarını belirten ekipler bölgedeki tartışmayı aktardı.

Arama çalışmalarına sadece profesyonel ekiplerin değil bölgede yaşayan köylülerin de katılmak istediğini bildiren gönüllü ekipler, arama yetkililerinin köylülerin bu talebini reddettiğini söyledi.

Gönüllü ekibin içinde bulunan bir kişi, olayı şöyle anlattı: "Bu bölgede yaşayan köylüler arama yetkililerine giderek, kendilerinin de çalışmalara katılmak istediklerini söyledi. Ancak arama yönetimi bu talebi reddetti. Köylüler, "Bölgeyi avucumuzun içi gibi biliyoruz" dese de talep kabul edilmedi. Köylüler biraraya gelerek arama yetkilileriyle bir tartışmaya girdi"

"PROFESYONEL EKİPLERLE ÇALIŞMAK ŞART"

Bu tartışmayı Haber Turk'e değerlendiren AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, bölgede bulunmadığını ve olaydan haberdar olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Sonuç olarak hava şartları çok kötü. Birçok kişi bölgede donma tehlikesi geçirdi. Arama yetkilileri köylülerin talebini "Kıyafet ve ekipman yetersiz" diye reddetmiştir. Sonuçta "Üşüdüm", "Donuyorum", "Düştüm", "Ayağım burkuldu" gibi cümleler, arama çalışmalarını aksatabilir ayrıca ekipman yetersiz olduğu için donma tehlikesi geçirebilirler.
 
Ama orada herkes çalışmalara yardım etmeye çalışıyor, köylülerin de bunu kötü niyetle söylediğini sanmıyorum. Ancak, orada profesyonel ekipler var, onlarla koordineli bir biçimde çalışılmalı, onların dediği doğrultuda bir çalışma planı belirlenmelidir"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*