Köylülerin çöplük eylemi

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Kabazlı köyüne çöplük kurulmasına karşı çıkan köylüler, eylemlerini sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Manisa İl Özel İdaresi ile Salihli, Sart, Yılmaz, Taytan, Durasıllı, Adala, Mersinli, Poyraz belde belediyelerinin ortak olduğu katı atık bertaraf tesisinin Kabazlı'ya kurulmaması için geçen hafta Salihli'nin sokaklarında temizlik yapan köylüler, bu kez de Salihli Kaymakamlığını ziyaret etti.

Çevreci eylemleriyle bilinen “Asteriks” lakaplı Oktay Konyar'ın da arasında bulunduğu 289 kişi, kaymakamlığa tek tek dilekçe sundu.

Daha sonra oluşturulan 15 kişilik grup, ilçe kaymakamı Mesut Yıldırım'ın makamına çıktı. Burada demokratik haklarını sessizce yerine getirdiklerini belirten köylüler, Kabazlı'ya çöplerin dökülmemesini istediler. Köylüler, ayrıca yıllardan beri usulsüz toprak alımı yapıldığını savundular.

Salihli Kaymakamı Mesut Yıldırım, “Manzaranın iyi olmadığı konusunda sizlerle hemfikirim. Toprak alınıp alınmadığı konusunu inceleyeceğim” dedi.

Köye çöplük kurulmasına tepki olarak verilen şikayet dilekçelerini de ele alacağını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:
“Dilekçelerinizi inceleyip cevap vereceğiz. Kanuni hakkınızı aramanız için yargıya gittiğinizi belirttiniz. Şimdi beklemeniz lazımdır. Toprak alanlarla ilgili savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.”

Oktay Konyar da Kabazlı köyünde devletin caydırıcı olmaması nedeniyle ciddi bir toprak katliamı ve erozyon tehdidinin bulunduğunu öne sürdü.

Kabazlı köylüleri, Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunduktan sonra sessizce ilçeden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious