Köylülerin öğretmen isyanı

Köylülerin öğretmen isyanı.12313
  • Giriş : 22.10.2008 / 21:55:00

Osmaniye'de okullarına 12 gündür öğretmen gelmemesine tepki gösteren öğrenciler ve köy halkı, yetkililerden sorunu çözmelerini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osmaniye merkeze 7 kilometre mesafede bulunan ve yaklaşık 2 bin nüfuslu Alahanlı köyünde halk, çocuklarının eğitim ve öğretimden geri kalmaması için yetkililerden öğretmen istedi.

Sakızgediği İlköğretim Okulu'nun 50 yıllık olduğunu ve bugüne kadar böyle bir sorunla karşılaşmadıklarını, 2 çocuğunun da bu okulda okuduğunu söyleyen Köy Azası Mehmet Koca (55), "Okulumuzun 60 öğrencisi vardı. Okula öğretmen gelmediği için durumu iyi olanlar çocuklarını TOKİ konutlarındaki okula yazdırdılar. Durumu iyi olmayanların çocukları ise burada kaldılar. Kadrolu 3 öğretmenimiz var. Ancak sürekli rapor alıp gidiyorlar ve şu anda da 12 gündür öğretmen hiç gelmiyor. Bu durumu Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirdik. Fakat bugüne kadar bize 'göndeririz, veririz' diyerek oyaladılar. Yetkililerden bir an önce bu sorunumuza çare bulmalarını istiyoruz. Okulumuz kapanmasın, çocuklarımız okusun, okulumuza öğretmen istiyoruz" dedi.

"Haydi Kızlar, Okula" kampanyasıyla okuyamayan çocukların okula kazandırılmasına çalışıldığını belirten Koca, "Burada da okula geleni okutmuyorlar" diyerek, okula öğretmenin gelmeyişine tepki gösterdi.

Koca, "Biz çocuklarımızı okutmak istiyoruz, şu anda 29 öğrencimiz var, ama öğretmen yok. Okulumuza öğretmen istiyoruz" şeklinde konuştu.

Ünsal Maviş adlı veli de, öğretmenlerin 5 sınıfın bölünmüş olarak eğitim verdiğini ve zorluk çektiklerini söyleyerek, "Bu durumu da yetkililere ilettik ama yetkililerimiz maalesef duyarsız kalıyorlar ve ilgilenmiyorlar" dedi. Kezban Bağrıaçık adlı veli de, "Şu anda en küçük çocuğum burada okumakta. Biz, öğretmen istiyoruz. Kendi rahatlığını düşünen öğretmen buradan kaçıyor. Biz, bu çocuklarımızı nasıl okutacağız. Bugüne kadar bu okulda okuyan çok sayıda kişi hakim, savcı, doktor oldu. Bu okula 50 yıldır öğretmen geliyordu da şimdi neden gelmiyor. Çocuklarımızı okul duvarları okutmuyor, öğretmen okutur" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*