Köylünün ateşle imtihanı!

Köylünün ateşle imtihanı!.14376
  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Yangın 17 saat sonra kontrol altına alındı; köylüler geceyi dışarda geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dün öğle saatlerinde başlayan yangın, Adana, Mersin, Osmaniye ve Kahramanmaraş'taki orman işletme müdürlüğü ekipleri tarafından bugün saat 05:00'da sularında kontrol altına alındı.

Adana merkez ve ilçelerindeki itfaiye ekiplerinin de destek verdiği yangın söndürme çalışmaları başarıyla tamamlandı. İtfaiye ekipleri alanda soğutma çalışmaları yaparken yangın söndürmede kullanılan helikopterlerin de Muğla'nın Milas ve Antalya'nın Kaş ilçesine kaydırıldığı belirtildi.

Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, yangının çalışanların yoğun çabası sonrası kontrol altına alındığını kaydetti.

Yılmaz, tahminen 100 ile 120 hektar arasında bir alanın yandığına dikkat çekerken yangının çıkış sebebinin ise netlik kazanmadığını aktardı.

Seyfettin Yılmaz, "Çalışmalarımızda 2 helikopter, 44 arazör, 27 teknik elaman, 200 yangın işçisi görev aldı. Yaklaşık 17 saatlik aralıksız yapılan çalışmanın ardından yangın kontrol altına alındı. Yangın meydana gelen yerlerde tarlalar bulunduğu için arazi yangınından kaynaklanabileceğini düşünüyoruz. Bir de bölgede yapılan kaçak kömür faaliyetleri nedeniyle çıkmış olabileceği üzerinde duruyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

KÖYLÜLER GECEYİ DIŞARDA GEÇİRDİ

Kızılçam ormanları arasında kalan ve boşaltılan Eyciuşağı köyü sakinleri geceyi dışarda geçirdi.

Hayvancılıkla geçimlerini sürdüren köylüler traktörlerin römorklarına ve toprak zemine serdikleri yataklarda sabahladı. Sabah erken saatlerinde yangının da sönmesiyle evlerine dönen köylüler, rahat bir nefes aldı.

Geceyi dışarda geçirenlerden Ali Kili, sabah saatlerine kadar itfaiye ekiplerinin aralıksız çalıştığını belirterek, "Biz aliecek dışarda yattık. Tehlikeli olduğu gerekçesiyle köyümüzde kalmamıza izin verilmedi.Yangın söndürülmüş. Bizde evimize gidip hayvanlarımızı otlatacağız. Umarım bu gibi olaylar bir daha yaşanmaz." dedi.

Odun ateşi üzerinde kayanayan tencerede çocuklarına patates püresi yapan Zeynep Kılıç, ise yangınını söndürülmesi sebebiyle oldukça mutlu olduklarını söyledi.

Yangında çok sayıda canlığının kül olabileceğine işaret eden Kılıç, herkesi duyarlı ve dikkatli olmaya davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious