Köylünün traktörüne de göz koydular

Köylünün traktörüne de göz koydular.17984
  • Giriş : 04.02.2009 / 13:46:00

Anadolu'da özellikle tarım bölgelerinde çaldıkları traktörlerin önce motor şasi numarasını değiştirip sahte belgelerle tescil ettirerek 70 ila 100 bin TL karşılığında sattıkları ileri sürülen 11 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Trafik Tescil Büro Amirliği'nde bir muameleci tarafından bir traktörün tescil ettirilmesi sırasında evraklardan şüphelenen polis memuru, konuyla ilgili Oto Hırsızlığı Büro Amirliği yetkililerine bilgi verdi. Konuyla ilgili ön araştırma yapan oto hırsızlığı konusunda uzman polisler, bir firma adına tescil ettirilmeye çalışılan traktörlerle alakalı firma ile bağlantı kurdu. Görüşmelerde motor ve şasi numaraları bildirilen traktörlerin firma ile bir bağlantısının olmadığı öğrenildi. Yapılan incelemelerden sonra evrakların da sahte olduğu ortaya çıktı.

Traktörleri tescil ettirmeye çalışan kişilerin geçmişte benzeri tescil işlemleri yapıp yapmadıkları araştırıldı. Polis, bu kişilerin daha önceden de sahte belgelerle çalıntı, hacizli ya da üretici firma tarafından üretim hatalı olduğu için ayrılan traktörlerin motor ve şasi numaralarını değiştirmek süretiyle sahte belge oluşturarak tescil ettirip tahıl üretimi olan bölgelerde sattıkları belirlendi.

Soruşturma kapsamında Adana, Ankara, İstanbul Şile ve Tekirdağ Çerkezköy'de eş zamanlı olarak 22 adrese operasyon düzenlendi. Operasyonlarda çete lideri olduğu ileri sürülen Vahit K.'nın da aralarında bulunduğu 11 kişi yakalandı. Gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürülen zanlılardan, çete lideri olduğu ve bir dönem trafik muameleciliği yaptığı öğrenilen Vahit K.'nın suçlamaları kabul ettiği öğrenildi.

Bu yöntemle 26 traktörü çalarak sattıkları tespit edilen zanlıların yaklaşık 2 milyon TL haksız kazanç elde ettikleri ileri sürüldü. Operasyon öncesinde zanlıların şüphelenmemesi için çalıntı traktörlerle alakalı yazışmaların yapılmadığı, operasyonun ardından yapılan yazışmalardan sonra ise 26 traktörden 3'ünün geri alındığı öğrenildi.

Gözetim süresinin sona ermesi nedeniyle zanlılar Kartal Adliyesi'ne çıkarıldı. Zanlıların, başka olaylara da karışıp karışmadıkları araştılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*