Köylüye bedava odun

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, şehirden uzaktaki orman köylülerine bedava odun dağıtacak. Ova köylüsüne ise odunlar düşük fiyatla satılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, şehirden uzaktaki orman köylülerine yakacak desteği sağlamak ve onların ormanı sevip korumalarını teşvik etmek amacıyla bedava odun dağıtacak. Ova köylüsüne ise odunlar düşük fiyatla satılacak.

Şehir merkezinde yaşayan insanlar için odunun yakacak olarak kullanılması önemini kaybetmesine rağmen, orman köylüleri için durum tam tersi. Elektriğin ısıtma amaçlı kullanılmadığı, kömürün ulaşmadığı, doğalgazın ise hayali bile olmadığı orman köylerinde odun halen en önemli yakacak maddesi. Köylülerin yakacak sıkıntısı, bilinçsiz hareket etmeyle birlikte zaman zaman ormanların zarar görmesine neden oluyor.

Bu bağlamdan hareket eden Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, şehir merkezinden uzakta yakacak sıkıntısı yaşayan orman köylülerine ormanı sevip korumalarını sağlamak amacıyla bedava odun verecek. Müdürlük, bakım sırasında hazırlanan odunları satmak yerine önümüzdeki günlerde ihtiyaç sahibi orman köylüsüne dağıtacak. 211 köyde toplam 2 bin 5 yüz aileye dağıtılacak 20 bin ton odun'un piyasa değeri 2.3 milyon YTL . Müdürlük, ihtiyaç sahibi ova köylüsüne ise odunları düşük fiyatla satacak. Ova köylüsüne ster halindeki odunların fiyatı 4 YTL.'den verilecek. Ağaçlardaki ince dallar ise ormanlardaki yangın riskinin azaltmak amacıyla hem orman köylüsüne hem de ova köylüsüne bedavaya verilecek.

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Sıtkı Küçüköz, milli gelirden en düşük payı alan orman köylülerini düşünmek zorunda olduklarını belirterek, "Onları çevresinde ve içinde yaşadıkları ormanın nimetlerinden faydalandırmak lazım. Köylümüz ormanını nimetlerinden faydalanırsa ormanı daha iyi korur ve sever. Bizlerde, bu fikirden hareketle elde ettiğimiz odunları orman köylümüze vereceğiz." dedi.

Köylüye verilecek olan odunların hazırlandığını ve önümüzdeki günlerde dağıtımına başlanacağını anlatan Küçüköz, "Odunlar, belli bir disiplin dahilinde köylümüze verilecektir. Ayrıca, bu yıl çok geniş bir alanda bakım çalışması yaptığımız için piyasada satamayacağımız ve kağıtlık olmayacak kadar ince dal ve odun parçaları orman içlerinde fazlası ile mevcut. Bu nedenle sadece orman içi köylere değil isteyen ova köylülerine de bunları toplamasına ücretsiz izin vereceğiz. Yeter ki köylülerimiz ormanı sevsin ve korusun. Biz onlara her zaman gerekli desteği sağlamaya hazırız." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious