Koyun çiçeği' 160 hayvanı telef etti

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Rize'de merkeze bağlı Pehlivantaşı Mahallesi, koyun çiçeği hastalığı nedeniyle karantina altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

160 küçükbaş hayvanı telef olan Şeref Benli, hayvanlarının her gün gözünün önünde ölmesine dayanamadığını belirterek, yetkililerin kendisini bu sıkıntıdan kurtarmasını istedi.

Alınan bilgiye göre, Şeref Benli'ye ait 350 koyundan 20'sinin geçtiğimiz günlerde ölmesi üzerine, Tarım İl Müdürlüğü ekipleri inceleme yaptı.

Yapılan incelemede koyunların, koyun çiçeği hastalığından öldüğü tespit edildi. Mahalle karantina altına alınırken, koyunlara vitamin ve antibiyotik tedavisi uygulandı. Yapılan bu tedaviye koyunlar cevap vermezken 20 günde 60 koyun 100 kuzu olmak üzere toplam 160 küçükbaş hayvan öldü. 70 koyunun daha hastalığı taşıdığı diğer koyun ve kuzuların da risk altında olduğu belirtildi.

Hastalıktan dolayı sürüsünün tamamını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Şeref Benli, tüm çabalarına rağmen hayvanlarının ölümünü durduramadığı için üzgün olduğunu söyledi. Her gün 5-10 tane koyun ve kuzunun öldüğünü belirten Benli, "350 koyunum 215 tane de kuzum vardı. Bu hastalık başladıktan sonra 60 koyun ve 100 kuzu olmak üzere 160 tanesi telef oldu. Benim işim ve tek geçimim hayvancılık. Bu ölümler devam ederse 100 bin YTL'nin üzerinde zararım olacak. İki ay önce de bankadan 28 bin YTL yem kredisi almıştım. Çok mağdur duruma düştüm. Artık evimi falan satıp borcumu ödeyeceğim. Başka yapacak bir şeyim kalmadı." dedi.

Hayvanların ölümü nedeni ile çok üzüntü çektiğini ifade eden Benli, "Maddi, manevi çok büyük kaybımız oldu. Yirmi gündür sinir sistemlerim bozuldu. Her gün bir sürü masraf ediyorum. Veterinerlerin verdiği ilaçları kullanıyorum, ama yine faydası olmuyor." diye konuştu.

Konuşması sırasında zaman zaman duygulanan Benli, şöyle konuştu; "Benim yetkililerden tek isteğim, maddi bir karşılık beklemeden bu hayvanları alıp toplu imha mı edecekler, ne yapacaklarsa bana yardımcı olsunlar. Benim kepçem yok ki, açıp bir yer gömeyim. İlgili kurumlar bunun bir kararınız verip ne yapılacaksa onu yapsın. Yeter ki beni bu vicdan azabından kurtarsınlar. Ben 20 gündür her gün aynı ızdırabı yaşıyorum."

Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Kubilay Tamer, hastalığın tespit edilmesinin ardından mahallenin karantina altına alındığını söyledi.

Öte yandan, telef olan koyun ve kuzular Rize Belediyesi ekipleri tarafından toplanarak imha edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious