Köyün okulu, öğretmeni var ama öğrencisi yok

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Tam 4 okul binası bulunan ve 2006-2007 eğitim-öğretim sezonuna 11 öğrenciyle başlayıp, daha sonra yaşanan göç sebebiyle 5 öğrencisi kalan ilköğretim okulu öğrenci sıkıntısı yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

150 haneli köyde, köylülerin bir kısmı ekmek parası için, bir kısmı da çocuklarını okutmak için başka ilçe ve şehirlere göç etmek zorunda kaldı. Bir öğretmen ve 5 öğrencisi bulunan ilköğretim okulunda, 2 tane birinci sınıf, 1 tane ikinci sınıf ve 2 tanede dördüncü sınıf öğrencisi bulunuyor. Üçüncü sınıf ile beşinci sınıf öğrencisi olmayan köy okulu, 150 öğrenci kapasiteli. Ayrıca köyde daha önce yapılmış 4 tane de okul binası bulunuyor.

Oyun oynamak için bir grup bile oluşturamayan öğrenciler ise hallerinden memnun. Ders zili çalmaya bile gerek duymayan öğrenciler, birbirilerinden ayrı gezmedikleri için öğretmenlerinin "haydi sınıfa" demesi üzerine hemen sınıflarına giriyor.

Köylüler okullarındaki öğrenci sıkıntısını gidermek için, 2 kilometre mesafede bulunan Eskiyurt köyü ilköğretim okulundaki yaklaşık 140 öğrencinin köylerindeki okul binasında eğitim görmelerini istiyor.

Keklicek köyü Muhtarı Ahmet Turan Öztürk, "150 haneli köyümüzde 4 okul binası var ama 5 öğrenciye ve 1 öğretmene hizmet veriyor. Okulumuzun biri 150 öğrenci kapasiteli olup köylülerin yardımlarıyla yapıldı. Köyümüzde yaşayan vatandaşların başka yerlere göç etmesi sebebiyle, okul binalarımız boş duruyor". diye konuştu.

Yeni yapılan okul binasının çok modern olduğunu belirten Öztürk, köye 2 kilometre mesafedeki Eskiyurt köyünde okuyan yaklaşık 140 öğrencinin buraya taşınmasını istedi. Eskiyurt İlköğretim Okulu'nun yetersiz olduğunu savunan Öztürk, "Eskiyurt köyünde, bizimki gibi yeterli derslik bulunmuyor ve okul binası ise çeşitli yerlerinden hasarlı. O köyün öğrencilerinin bizim köyümüze getirilmesini istiyoruz" dedi.

Bu teklifin kabul edilmemesi halinde ise muhtar Öztürk, köyde bulunan boş okul binalarını, muhtarlık binası, sosyal tesis ve düğün salonu yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious