Koza'nın izni iptal mi?

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Danıştay 8. Dairesi, Bergama'daki Normandy Madencilik'e verilen işletme izninin iptali yönünde verilen kararı onadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Altın Koza İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın İpek, yaptığı açıklamada, Danıştay'ın işletme izinlerini iptal etmediğini bildirdi.

Danıştay 8. Dairesi, 27 Haziran 2006 tarihinde verdiği kararda, Bergama'nın Ovacık-Çamköy mevkiinde Normandy Madencilik A.Ş tarafından altın üretimi amacıyla kurulan işletmeye 12 Şubat 2007 tarihine kadar sağlık koruma alanı, tesis yol yapımı, sondaj sahası ve açık işletme izinlerinin verilmesine ilişkin işlemlerin iptali yönünde İzmir 3. İdare Mahkemesi'nin verdiği iptal kararının usul ve yasaya uygun olup bozulmasını gerektiren bir neden bulunmadığından, Orman Genel Müdürlüğü'nün yapmış olduğu temyiz başvurusunu reddederek, İzmir 3. İdare Mahkemesinin kararını onadı.

Danıştayın verdiği kararı değerlendiren köylülerin avukatı Senih Özay, yaptığı yazılı açıklamada, Bergama-Ovacık Altın Madeni'nin bir kimya sınai tesisi olduğunu, bu mahkeme kararından sonra 30 gün içinde madenin kapatılması gerektiğini savundu.

Koza ise çalışma izinlerinin eksiksiz ve faaliyetlerine mani bir durumun olmadığını açıkladı. Yanlış ve maksatlı olarak eski süreçle ilgili yargı kararlarını sanki yeni bir kararmış gibi sürekli günlük basın kampanyaları ile kamuoyunu yanlış yönlendirenler hakkında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Cumhuriyet Savcılığı'na başvurulduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious