Kozlu'da 50 kişi zehirlendi

Kozlu'da 50 kişi zehirlendi  .7610
  • Giriş : 12.03.2008 / 12:15:00

Zonguldak'ın Kozlu beldesinde, ev ve yurtta kalan 17-22 yaş arasındaki gençler, kusma, bulantı ve ishal şikayetleriyle dün akşam Zonguldak Devlet Hastanesi'ne akın etti. Zehirlendikleri anlaşılan gençelere müdahale yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Olayla ilgili çalışma başlatan polis, hastaneye benzer şikayetlerle müracaat eden genç sayısını 17, gündüz dispanser, sağlık ocağı ve hastane polikliniklerine müracaatta bulunan hasta sayısının ise 30'u aştığını tespit etti. Vatandaşlar, Kozlu'da süren alt yapı çalışmaları nedeniyle kanalizasyon suyunun şebeke suyu ile karışması sonucu zehirlendiklerini ileri sürerken, yetkililer, olayın basit bir besin zehirlenmesi olduğu üzerinde duruyor.

Zonguldak Devlet Hastanesi doktorları olayın besin zehirlenmesinden kaynaklandığını açıkladı. Ortak bir kaynak bulamadıklarını ifade eden doktorlar, "Hastanemize gündüzden itibaren 11 yüksek öğretimde okuyan kız öğrenci, kusma, bulantı ve ishal şikayetlerinden geldi. 7'si yapılan ilk müdahalenin ardından taburcu edilirken, 4'ü izlenimimiz altında bulunuyor. Bu 4 hastanın sağlık durumları iyi. Onları da tedavinin tamamlanmasının ardından göndermeyi düşünüyoruz. Olay besin zehirlenmesi olarak gözüküyor. Bölgesel, küçük bir olaya benziyor. Ancak ortak bir yemek, ortak bir kaynak bulamadık. Bir su zehirlenmesi ve salgın söz konusu değil." dedi.

Mevsim nedeniyle bu tür olaylar olabileceğini anlatan doktorlar, şunları söyledi: "Bundan sonra da olacaktır. Çünkü, son bir hafta hava çok güzeldi. Pikniklere çıktılar, çeşitli besinleri yediler. Bundan sonra besin zehirlenmelerini beklemek normal. Önemli olan ortak bir kaynak olup, toplumsal bir sorun olup olmamasıdır. Şimdilik böyle bir sorun görülmüyor. Sudan olsa daha büyük bir salgın olur. Çok daha yaygın olur. Şu ana kadar 11 öğrenci geldi. Bunların dışında ara ara gelenler oldu. Bunlar bir salgını ya da gruplaşmayı göstermiyor."

Zonguldak Devlet Hastanesi Başhekimi Abdullah Bircan ve Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de hastaneye gelerek durum hakkında bilgi aldı. Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, sudan örnek alınacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious