KPSS'de yanlış soru iddiası

KPSS'de yanlış soru iddiası.15640
  • Giriş : 15.07.2008 / 12:07:00

Yüz binlerce kişinin memur olabilmek için katıldığı Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) yanlış soru iddiası, iki yayıncılık tarafından ÖSYM'ye taşındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Data ve İhtiyaç Yayıncılık tarafından Eğitim Bilimleri ile Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarındaki yanlış iddiası ile bazı sorulara itiraz edildi.

28-29 Haziran 2008'de yapılan 250 bin öğretmen adayının katıldığı KPSS'de sorulan sorular tartışılmaya devam ediliyor. İhtiyaç yayınları tarafından 13 eğitim bilimleri sorusunun, Data Yayıncılık tarafından ise 2 Genel Kültür ve 1 Genel Yetenek sorusunun yanlış olduğu savunularak soruların iptali için ÖSYM'ye şikâyet dilekçesi verildi.

Gerekli düzeltmeler yapılmazsa konu mahkemeye taşınacak. İki yayıncılık, internet sitelerinde ÖSYM'ye sunulmak üzere şikâyet dilekçeleri hazırlayarak soruların iptali için adaylardan da destek bekliyor.

Bir çok eğitim bilimci, soruların sınav kapsamına ve konu alanlarına uygun dağıtılmadığı, bazı derslerde yöneltilen soruların cevabının tartışılabilir olduğu, bazı soruların anlatımı ve ifadesindeki düzenlemeler, bazı soruların ise cevaplandırılmasında hazırlayıcısının kullandığı literatür ve öznel bakış açısı gibi nedenlerden dolayı iptal edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

İhtiyaç Yayınları tarafından yapılan açıklamada, 28 Haziran 2008'de ÖSYM tarafından hazırlanıp uygulanan KPSS'de yer alan Eğitim Bilimleri testinin tüm öğretmen adaylarını hayal kırıklığına uğrattığı bildirildi.

Eleme amacıyla yapılan sınavda elbette sürpriz sayılabilecek sorular olacağı; ancak soruyu zorlaştırmak için açık ve doğru olmayan maddelere yer verildiği belirtilen açıklamada,

"İncelemeler sonucunda; ölçme-değerlendirme ve bilimsel ölçütler açısından hata yapıldığı düşünülmektedir. İhtiyaç Yayıncılık, öğretmen adaylarının hakkını yasal yollardan da arayacaktır" ifadelerine yer verdi.

Bu arada, Data Yayıncılık ise Genel Kültür'de 49 ve 50'nci ve Genel Yetenek'te ise 15'inci sorunun iptali için ÖSYM'ye başvurdu. 2 yayıncılık da soruların iptali için kamuoyu oluşturmak amacıyla; internet sitelerinde hazırladıkları dilekçe örneği ile birlikte KPSS'ye giren adayların ÖSYM'ye söz konusu şikayetlerini iletmelerini istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*