KPSS'ye girecek öğrencilerin dikkatine!

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Lisans düzeyindeki adaylara yönelik yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (2006-KPSS/1) başvurmak için ücret yatırma süresi, bugün mesai saati bitiminde sona erecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2006 yılında yapılacak sınavların sonuçlarının geçerli olacağı sürede 2004-KPSS sonuçları da geçerli olacağı için 2004-KPSS'ye giren ve öğrenim düzeyleri değişmeyen adayların, 2006 yılında yapılacak sınavlara girmelerine gerek bulunmuyor.

2006-KPSS/1 başvuruları, ÖSYM sınav merkezi yöneticilikleri, ÖSYM büroları ve belirlenen bazı liselerde yapılacak. Başvuru merkezleri ÖSYM'nin internet sitesinden öğrenilebilecek. Adaylar, sınav kılavuzuna ''www.osym.gov.tr.'' internet sitesinden ulaşabilecekler.

BAŞVURULAR

2004 ve 2005'de yapılan KPSS'den en az birine lisans düzeyinde girenler (eski adaylar), girecekleri oturum sayısının 1/2/3/4 olmasına göre 35/45/55/65 YTL yatıracaklar. Bu adaylar, sınav ücretini yatırdıktan sonra, başvuru işlemlerini internet aracılığıyla bizzat kendileri yapacaklar.

2004 ve 2005 yıllarında yapılan KPSS'ye hiç girmemiş ya da ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde girmiş ve şimdi lisans düzeyinde girmek isteyenler de ''yeni adaylar'' olarak, başvuru merkezlerinden randevu alacaklar ve girecekleri oturum sayısına göre sınav ücreti yatıracaklar.

Yeni adaylar da sınav ücretini yatırdıktan sonra randevu aldıkları başvuru merkezine kılavuzda belirtilen belgelerle birlikte gidecekler ve başvuru hizmet ücreti olarak 3 YTL ödeyecekler.

SINAV

KPSS, 81 il merkezi ve Lefkoşa'da 1-2 Temmuz 2006 tarihlerinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) yapılacak.

Sınav, cumartesi sabah, cumartesi öğleden sonra, pazar sabah ve pazar öğleden sonra olmak üzere dört oturumda gerçekleştirilecek. Sınavın Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin uygulanacağı cumartesi sabah oturumuna, tüm adayların girmesi zorunlu olacak. Adaylar, kılavuzu inceleyerek diğer oturumlardan hangilerine katılacaklarına karar verecekler.

Ortaöğretim ve ön lisans mezunları ile bu öğrenim düzeylerinden mezun olabilecekler için de 17 Eylül 2006'da KPSS/2 yapılacak. Bu sınav da 81 il merkezi, 70 ilçe merkezi ve Lefkoşa'da tek oturumda gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious