Krakatau Yanardağı kaya fırlatıyor

Krakatau Yanardağı kaya fırlatıyor.11937
  • Giriş : 09.11.2007 / 11:57:00

Metrelerce yukarıya kırmızı kayalar ve siyah dumanlar fırlatan Endonezya'nın efsanevi Krakatau volkanının her an lav püskürtmeye başlayabileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Krakatau'daki en büyük patlama 1883 yılı Ağustos ayında meydana gelmiş, söz konusu patlama 4 bin km'den daha ötede duyulmuş ve yaklaşık 36 bin kişi duman, lav ve trunami nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Son günlerde hareketlenen Krakatau, bugün yaklaşık 300 metre kaya, kül ve siyah duman püskürtmeye başladı. Bilim adamları söz konusu yanardağın belki yüzlerce sene sonra patlayabileceğini belirtirken, her ihtimale karşı bölgedeki insanlar tahliye edildi. Yanardağdan yayılan küllerin tarım için çok değerli olması nedeniyle Endonezyalılar topraklarından ayrılmak istemiyor ve bu konuda zaman zaman güvenlik güçlerine direniyor.

Binlerce Endonezyalıyı evinden tahliyeye zorlayan volkan aktiviteleri en çok Kelud dağı ve çevresinde yoğunlaşmıştı. Dün Java adasındaki Kelud dağındaki alarm seviyesi düşmekle birlikte söz konusu volkan tehlikesi devam ediyor.

Toplam 70 yanardağı ile dünyanın en çok aktif volkanına sahip Endonezya, 17 bin adadan oluşuyor ve sık sık doğal felaketlere maruz kalıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious