Kral, 300 kişiyle geliyor

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, 5. yurt dışı seyahatini Türkiye'ye gerçekleştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in resmî davetlisi olarak bugün öğleden sonra Ankara'ya inecek olan Kral Abdullah, ağabeyi Kral Faysal'ın 1966 yılında İstanbul'a gerçekleştridiği ziyaretin ardından Türkiye'ye gelen ilk Suudi Arabistan Kralı olacak. Yaklaşık 300 kişilik bir heyetle Ankara'ya gelecek olan Kral Abdullah, bu ziyareti ile tahta çıkmasının ardından 5. yurtdışı gezisini gerçekleştirmiş olacak. Kral Abdullah daha önce Çin, Hindistan, Malezya ve Pakistan'a ziyaretlerde bulunmuştu.

Kral Abdullah, Cumhurbaşkanı Sezer tarafından Çankaya Köşkü'nde resmî törenle karşılanacak. Sezer tarafından onuruna akşam yemeği verilecek olan Kral El Suud, daha sonra Swissotel'e geçecek. Köşk'teki akşam yemeğine katılacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Kral ile Swissotel'de başbaşa görüşecek. Kral Abdullah ve beraberindeki heyet Ankara temaslarının ardından yarın İstanbul'a geçecek. Burada Dolmabahçe Sarayı'nda Başbakan Erdoğan tarafından onuruna akşam yemeği verilecek olan El Suud, İstanbul'daki görüşmelerinin yanısıra şehrin tarihi yerlerinide gezecek. Kral, Perşembe günü ülkesine dönecek.

Ortadoğu'daki gelişmelerin yanı sıra ekonomik ilişkilerin boyutunun geliştirilmesi konularının öne çıkacağı ziyarette vergilendirme, ticaret ve ulaşım alanlarında 7 anlaşma imzalanacak. Kral Abdullah ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi ve Suudi Ticaret ve Endüstri Odaları Konseyi'nin yarın İstanbul'da düzenleyeceği Suudi Arabistan-Türkiye Ortak İş Konseyi toplantısına katılmaları da bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious