Kral, İstanbul'u Erdoğan'la gezecek

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

İstanbul âşığı olarak bilinen Suudi Arabistan Kralı Abdullah’a, İstanbul gezileri sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan eşlik edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Topkapı Sarayı yetkilileri, müzeyi bu akşam saatlerinde gezmesi beklenen Kral Abdullah ve beraberindekileri ağırlamak için tüm hazırlıklarını tamamladı. Krala, müzeyi, Müze Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı gezdirecek. Kralı Abdullah’ın, Hazine Dairesi ile Hırka-i Saadet Dairesi’nde sergilenen mukaddes emanetleri de gezmesi bekleniyor.

Kapalıçarşı’da heyecan

Kral Abdullah’ın daha sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönem yapılarından olan ve devletin yönetildiği, padişahın yaşadığı üçüncü saray olarak 1856 yılında açılan Dolmabahçe Sarayı ile Kapalıçarşı’yı da gezmesi bekleniyor. Fırat, kralın muhtemel ziyaretinin esnafı da mutlu ettiğini ve heyecanlandırdığını dile getirdi.

Baklavalar fırında

Bu arada Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliğinden gelen “sipariş” üzerine Karaköy’deki Güllüoğlu baklavacısında da hummalı bir çalışma başlatıldı. Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü kendilerine nadir dolama, saray sarması, şeker hastaları için “diyabak” ile cevizli ve fıstıklı baklava siparişi verileceğinin bildirildiğini söyledi. Baklavanın ne kadar isteneceği yönündeki ayrıntıların bu akşam veya perşembe sabahı netleşeceğini belirten Güllü, “Hazır olarak bekliyoruz. Baklava ustalarımız yarın (bu akşam) evlerine gitmeyecek. Üretimi artırdık. Hem baklava hazırlığımız hem de hammadde hazırlığımız tamam. Ben de güvenlik açısından herhangi bir sorun olmasın diye ustaların başında bekliyorum” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious