Kral, Lübnan için ferman yayınladı

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Saleh Bin Abdullah Kamel, Kralın Lübnan ile ilgili ferman yayınladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kamel, Kral Abdullah'ın Lübnan'a maddi açıdan destek sağladığını anlatarak, "Kralımız eli bol, cömert, kerem sahibidir" şeklinde konuştu.
Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz El Suud'n Türkiye ziyareti kapsamında TOBB ve DEİK tarafından bir toplantı düzenlendi. Çırağan Sarayı'nda Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Devlet Bakanı Ali Babacan ve işadamlarının katılımyla düzenlenen toplantıda İslam Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Saleh Bin Abdullah Kamel bir konuşma yaptı. Kamel, Müslümanların elele vererek benliğini koruması gerektiğine işaret ederek, İslam kültürünün ayakta tutulması gerektiğini kaydetti. Kamel, "Muhakkak işbirliğine ihtiyacımız var. Ülkelerimiz aleyhinde kararlar alınmıştır. Esen sert rüzgarlara, acımasız dalgalara karşı dimdik durmalıyız. Aleyhimizde sesler yükseldi, çekişmelerle zafiyete uğradık." şeklinde konuştu.

Lübnan'da meydana gelen olaylara değinen Saleh Bin Abdullah Kamel, "Allahü Teala'dan Lübnan yarasının son olmasını temenni etmekteyim. Kralımız bir ferman yayımladı. Bütün dünya ülkelerinin Lübnan'daki üzücü olaylara karşı seslerini yükseltmesi çağrısında bulundu. Ayrıca kralımız Lübnan'a maddi destekler sağladı. Kralımız eli bol, cömert, kerem sahibidir. İnsani sorumluluklarımız bulunuyor. Yaşımız cephede olmaya yer vermiyorsa, maddi açıdan da mı yardım edemiyoruz? Bu acımasız savaştan etkilenen kardeşlerimize yardım etmeliyiz." şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise yasptığı konuşmada ekonomik konulara değindi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında artacak ekonomik ve ticari işbirliğinin, hem ülkenin menfaatine olduğunu hem de bugün çok ihtiyaç duyulan bölge barışının tesisi için gerekli olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye ve Suudi Arabistan bölgenin önde gelen ekonomik ve siyasi güçleridir. Ülkelerimiz arasında artacak ekonomik ve ticari işbirliği, hem ülkelerimizin menfaatinedir hem de bugün çok ihtiyaç duyduğumuz bölge barışının tesisi için gereklidir. Biz Türk iş dünyası olarak, komşularımızla ve bölgemizle ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine öncelik veriyoruz. Bu kapsamda, Suudi Arabistan'ı öncelikli ve güvenli bir ortak olarak görüyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious