Kral, TOBB'la yemekte buluştu

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB), Suudi işadamları ile Türk işadamlarını yemekte biraraya getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'yi ziyaret eden Suudi işadamlarına Türk meslektaşları hatıra olarak Oltu taşından tespih hediye etti.
Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el Suud'un Türkiye ziyareti devam ederken berbaerinde getirdiği işadamları da iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin gelişmesi için Türk işadamlarıyla görüşmelerini sürdürüyor. Bu kapsamda TOBB ile DEİK tarafından suudi işadamları için Çırağan Sarayı'na bir yemek düzenlendi. Yemeğe İstanbul Valisi Muammer Güler, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK Başkanı Rona Yırcalı, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, Türk-Suud İşadamları Konseyi Başkanı Ali Bayramoğlu, İslam Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saleh bin Abdullah, Suudi Arabistan Sanayi ve Ticaret Odaları Konseyi Başkanı Abdurrahman El Reşid, İSO Başkanı Tanıl Küçük, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, ASKON Başkanı Mustafa Koca'nın yanısıra Ahmet Zorlu, Zeynel Abidin Erdem, Mehmet Nazif Zorlu, Ahmet Çalık, İbrahim Çağlar, Nafi Güral, Halim Mete, Metin Kalkavan, Mustafa Boydak gibi işadamları katıldı.

Yemek öncesi Türk-Suud İş Konseyi Başkanı Ali Bayramoğlu bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Bayramoğlu, Türkiye'yi ziyaret eden Suudi işadamlarına bir sürpriz yaptı. Türkiye'yi unutmamaları amacıyla küçük bir hediye sunmak istediklerini söyleyen Bayramoğlu, tüm işadamlarına Oltu taşı tespih hediye edeceklerini söyledi. İlk tespihi ise TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu verdi. Ardından salonda bulunan Arap işadamlarına işlemeli Oltu taşı tespihler dağıtıldı.

Ali Bayramoğlu konuşmasında ise iki ülke arasındaki ticari ilişkilere değindi. Bayramoğlu 2004 yılında 2 milyar dolar olan karşılıklı ticaret hacminin 2005'te 2 milyar 900 milyon dolara ulaştığını kaydetti. Bayramoğlu önümüzdeki yıllarda bu rakamın 5 milyar dolara çıkarılması için çaba sarfedeceklerini kaydetti. Bayramoğlu bu doğrultuda işadamlarına ve çalışacak işçilere vize uygulanmaması gerektiğine işaret ederken, bankacılık ilişkilerinin de düzenlenmesi gerektiğine işaret etti. Bayramoğlu, özellikle kredi ve teminat mektubu konularında yaşanan sorunların çözülmesinin önemine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious