Kral Abdullah'ın katıldığı eşsiz yemekte meyve suyu içildi

Kral Abdullah'ın katıldığı eşsiz yemekte meyve suyu içildi.23513
  • Giriş : 10.11.2007 / 17:23:00

Devlet yemeklerinde kadeh ile selamlama geleneği dün akşamki yemekte bozuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı sıfatıyla havaalanında uçağının kapısında karşıladığı ilk yabancı lider Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz oldu. Gül, cumhurbaşkanlığına seçilişini tebrik etmek için jest yaparak bir yıl içinde ikinci kez Türkiye'yi ziyaret eden konuğu için bir de Çankaya Köşkü'nde resmi karşılama töreni düzenledi. Gül ve Abdullah birbirlerine ülkelerinin en değerli madalyalarını sundular.

Kral Abdullah, İngiltere, Almanya ve İtalya'yı kapsayan Avrupa turundan ülkesine dönerken, Ankara'ya da 20 saatlik bir ziyaret gerçekleştirdi. Dokuz uçak içinde 22'si bakan ve üst düzey danışmanlardan oluşan 300 kişilik kalabalık heyetle gelen Abdullah Ankara'da el üstünde tutuldu.
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in çok nadir yaptığı, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ise hiç yapmadığı havalimanında lider karşılama geleneğini yeniden canlandıran Gül, Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk kez uçağının kapısında Abdullah'ı karşıladı. Gül, Abdullah'ı bir de Çankaya Köşkü'nde top atışları eşliğinde düzenlenen askeri törenle karşıladı. Gül şeref kıtasının selamlanması sırasında 84 yaşındaki Kral Abdullah'ın koluna girerek yürümesine yardımcı oldu.

Kral'a Devlet Şeref Madalyası

Gül dün akşam da Abdullah onuruna "eşsiz" bir yemek verdi. Yemeğin başında Kral Abdullah "Kral Abdülaziz Madalyası"nı Gül'e, Cumhurbaşkanı da "Devlet Şeref Madalyası"nı Kral'a takdim etti. Kral Abdullah, Gül'ün yanı sıra Başbakan Erdoğan'a da "Abdülaziz Nişanı" sundu.

Yaklaşık 200 kişinin katıldığı yemekteki tek kadın konuk Yemen'in Ankara Büyükelçisi Noria al Hamami oldu. Eski Cumhurbaşkanı Sezer geçen yıl eşsiz gelmesine rağmen Kral Abdullah'ı eşiyle ağırlamış ve tüm konukları eşli davet etmişti.

Yemeğe TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, bakanlar ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da katıldı. Erdoğan'ın Arap usulü üç kez öpüp 'selamunaleyküm' diyerek selamladığı Kral'ı, hemen arkasındaki Org. Büyükanıt elini sıktı ve İngilizce olarak "Ekselansları Türkiye'ye hoşgeldiniz" diyerek selamladı.

Köşk'te kadeh geleneği de kalktı

Devlet yemeklerinde liderlerin birbirlerini kadeh kaldırarak selamlama geleneği de dün akşamki yemekte bozuldu. Hem Gül hem de Abdullah konuşmalarından sonra önlerinde bulunan kadehlerin hiçbirini kaldırmadan yerlerine otururken, davetliler de iki lideri kadeh kaldırmak yerine sadece alkışlayarak yetindi. Yemekte meyve suyunun yanı sıra isteyen misafirlere Güler Sabancı'nın dayısı tarafından üretilen "Gülor" marka şaraplar hazır bulunduruldu.

Kralın kürsüsü yemek masasında

Yemekte Gül konuşmasını ayakta ve elindeki yazılı metinden okurken, konuşma sırası Kral'a gelince yemek masasının üstüne bir kürsü kondu. Gül konuşmasında Abdullah'a kendi ülkesindeki resmi sıfatı olan 'İki Kutsal Caminin Koruyucusu' diye hitap ederken, Kral Abdullah da ilişkilerin gelişmesi temennisini "Allah'ın izniyle gelecek bize siyasi, ekonomik, kültürel ve güvenlik alanlarında güçlü ilişkiler getirecek" diye anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious